Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację posła na Sejm RP Grzegorza Tobiszowskiego, przekazaną pismem z 10 października 2014 r., o sygn. SPS-023-28991/14, w sprawie transmisji z Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 r., uprzejmie informuję.

   Ad 1. Spółką Skarbu Państwa, która wsparła FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 r. był KGHM Polska Miedź SA.

   Ad 2. W ramach promocji miast - gospodarzy Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 r. Polski Związek Piłki Siatkowej współpracował z samorządami Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Warszawy i Wrocławia.

   Ad 3. Z budżetu państwa wydatkowano tylko taką kwotę, o której wspomniano w oświadczeniu.

   Ad 4. W roku 2008 polska stacja telewizja Polsat SA nabyła prawa do transmisji spotkań z mistrzostw świata siatkarzy, co było warunkiem sine qua non uzyskania prawa do organizacji tej imprezy. Warunki te zostały określone w umowie pomiędzy Międzynarodową Federacją Piłki Siatkowej (FIVB) a telewizją Polsat SA.

   Ad 5. Pragnę jeszcze raz podkreślić, że sprawa transmisji telewizyjnej z mistrzostw świata w piłce siatkowej w br. nie należała do kompetencji ministra sportu i turystyki, co wyrażone zostało w oficjalnym oświadczeniu MSiT, przytaczanym przez pana posła w treści interpelacji.

   Pragnę także zaznaczyć, że kwestie dostępu do dóbr kultury, jakim jest wydarzenie o zasadniczym znaczeniu społecznym (m.in. transmisje wydarzeń sportowych) znajdują się we właściwości Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Przedmiotowe zagadnienie reguluje art. 20b ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2011 r. Nr 46, poz. 226, z późn. zm.). Zgodnie z ust. 1 ww. przepisu nadawca programu telewizyjnego może nadać bezpośrednią transmisję z wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym, tylko:

   1) w programie ogólnokrajowym w rozumieniu ustawy lub koncesji, dostępnym w całości bez opłaty, z wyłączeniem opłat abonamentowych w rozumieniu ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych i podstawowych opłat pobieranych przez operatorów sieci kablowych lub

   2) jeżeli to samo wydarzenie jest transmitowane przez nadawcę programu spełniającego wymogi określone w pkt 1, na podstawie umowy z nadawcą, który nabył prawa do transmisji danego wydarzenia, lub z innym uprawnionym, chyba że dany nadawca wykaże, że żaden nadawca programu spełniającego wymogi określone w pkt 1 nie wyraził gotowości zawarcia umowy umożliwiającej nadanie transmisji zgodnie z pkt 2.

   Stosownie do ust. 2 ww. przepisu ze względu na duże zainteresowanie społeczne za ważne wydarzenia uważa się m.in.:

   1) letnie i zimowe igrzyska olimpijskie;

   2) półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne;

   3) inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA.

   Ponadto Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może, w drodze rozporządzenia, określić listę innych niż wymienione powyżej ważnych wydarzeń, uwzględniając stopień społecznego zainteresowania określonym wydarzeniem i znaczenie tego wydarzenia dla życia społecznego, gospodarczego i politycznego. Obecnie ww. przepisy nie obejmują swoim zakresem mistrzostw świata w piłce siatkowej, w związku z czym odpłatny dostęp do przedmiotowej transmisji jest zgodny z obowiązującymi przepisami.

   Niezależnie od powyższego informuję, że obecnie w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie listy ważnych wydarzeń. 8 sierpnia 2014 r. KRRiT złożyła na ręce stałego przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej notyfikację polskiej listy ważnych wydarzeń do Komisji Europejskiej. Stosownie do § 2 projektowanego rozporządzenia za ważne wydarzenia uznaje się:

   1) mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, w tym mecze eliminacyjne;

   2) zawody ligi światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce;

   3) półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne;

   4) mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym;

   5) zawody pucharu świata w skokach narciarskich;

   6) zawody pucharu świata w biegach narciarskich kobiet;

   7) mistrzostwa świata w lekkoatletyce.

   Przyjęcie projektowanej regulacji powinno wyeliminować w przyszłości problemy z publicznym dostępem do transmisji wydarzeń sportowych, w zakresie wskazanych imprez mistrzowskich.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Bogusław Ulijasz

   Warszawa, dnia 4 listopada 2014 r.