Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! W związku z licznymi prośbami o interwencję, składanymi szczególnie w imieniu stawowych gospodarstw rybackich, w trosce o ich zrównoważony rozwój, wnoszę o podjęcie działań zmierzających do ograniczenia populacji kormorana czarnego.

   Kormoran czarny należy do nielicznych gatunków ptaków, którym udało się wyjść ze stanu wieloletniego silnego zagrożenia, a następnie odbudować populację i wykazywać stałą tendencję wzrostową liczebności. Usankcjonowana prawnie ścisła ochrona na terenie Europy doprowadziła w ciągu kilku dziesięcioleci do intensywnego wzrostu liczebności tych ptaków powodujących coraz poważniejsze szkody na stawach hodowlanych.

   Kormoran obecnie znajduje się na liście gatunków chronionych częściowo zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz. U. Nr 220, poz. 2237), z wyjątkiem występującego na obszarze stawów rybnych, uznanych za obręby hodowlane w rozumieniu przepisów o rybactwie śródlądowym.

   Uregulowania wymaga także sprawa odpowiedzialności za szkody wyrządzane przez kolonie kormorana czarnego w stawowej gospodarce rybackiej. Obecnie nie istnieją żadne przepisy prawne regulujące wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzane przez kormorany. Kormoranów nie dotyczą przepisy Prawa łowieckiego regulujące odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny (za szkody odpowiada koło łowieckie), a także przepisy ustawy o ochronie przyrody normujące odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie i bobry.

   Sprawa ochrony gatunkowej kormorana czarnego była już przedmiotem kilku interpelacji poselskich. Mimo to problem szkód, jakie wyrządzają nadmiernie rozrośnięte populacje kormorana, pogłębia się i jego rozwiązanie wymaga pilnych i radykalnych działań, zarówno ministra środowiska, jak i ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

   W związku z powyższym kieruję do Pana Ministra następujące pytania:

   1. Jakie kroki zamierza podjąć Ministerstwo Środowiska w tej sprawie?

   2. Czy możliwe jest przygotowanie projektów odpowiednich uregulowań prawnych w tym zakresie i wprowadzenie ich na ścieżkę legislacyjną?

   3. Czy sensowna jest dalsza ochrona gatunkowa kormorana czarnego w Polsce?

   4. Jeżeli ochrona zostanie utrzymana, to w jaki sposób ograniczane będą straty ekologiczne i gospodarcze? Czy przewidywane są w związku z tym odszkodowania bądź rekompensaty?

   Z poważaniem

   Posłanki Aleksandra Trybuś-Cieślar i Janina Okrągły

   Cieszyn, dnia 1 października 2014 r.