Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   W związku z interpelacją pana posła Ryszarda Zbrzyznego, przekazaną przy piśmie z dnia 25 września 2014 r., nr SPS-023-28739/14, w sprawie planów oskładkowania umów cywilnoprawnych uprzejmie informuję.

   Zakres danych statystycznych dotyczących podatników podatku dochodowego od osób fizycznych jest zgodny z zakresem określonym we wzorach formularzy podatkowych. Obowiązek określania wzorów formularzy w drodze rozporządzenia został wprowadzony ustawą z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 1104, z późn. zm.) i obowiązuje od dnia 1 stycznia 2001 r.

   Zgodnie z upoważnieniem ustawowym zawartym w art. 45b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), minister właściwy do spraw finansów publicznych określa, w drodze rozporządzenia, wzory wymienione w tym przepisie, wraz z objaśnieniami co do sposobu ich wypełnienia, terminu i miejsca składania. Rozporządzenie ma na celu umożliwienie identyfikacji podatnika, płatnika i urzędu skarbowego, do którego kierowany jest formularz, oraz poprawnego obliczenia przez płatnika lub podatnika podatku oraz zaliczek na podatek.

   Treść przepisu upoważniającego nie pozostawia zatem żadnych wątpliwości, iż rozporządzenie ma zapewnić prawidłowe wykonanie obowiązków podatkowych poprzez określenie wzorów, które umożliwią podatnikom i płatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych prawidłowe obliczenie podatku należnego.

   Wzory formularzy podatkowych nie służą realizacji innych celów, np. związanych z pozyskiwaniem danych statystycznych o liczbie podatników uzyskujących dochody z tytułu umów o dzieło lub zlecenia, liczbie zawartych umów oraz kwotach, na jakie opiewały poszczególne umowy.

   Obowiązujące wzory formularzy podatkowych zawierają podstawowe informacje dotyczące źródeł przychodów, co jest zgodne z systematyką ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Działalność wykonywana osobiście stanowi jedno ze źródeł przychodów, które określone zostały w art. 10 tej ustawy. Uszczegółowieniem tego źródła przychodu jest natomiast art. 13 ustawy, który m.in. wskazuje na przychody uzyskane z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło (pkt 8), stąd odwołanie do tego artykułu w zeznaniu podatkowym. Zamieszczanie informacji szczegółowych, w tym dotyczących umów cywilnoprawnych, wykraczałoby poza zakres upoważnienia ustawowego zawartego w art. 45b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz stałoby w sprzeczności z sukcesywnie realizowanymi postulatami dotyczącymi upraszczania i ograniczania objętości wzorów podatkowych.

   Mając na uwadze powyższe, Ministerstwo Finansów dysponuje wyłącznie zbiorczymi danymi dotyczącymi podatników uzyskujących dochody z tytułu osobiście wykonywanej działalności, o której mowa w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według danych z rozliczenia za 2012 r. przychody z tego tytułu wykazało 3,9 mln podatników w kwocie 34,5 mld zł, a za 2013 r. - 4 mln podatników w kwocie 34,1 mld zł.

   Przywołana w interpelacji liczba podatników dotyczy wyłącznie podatników, dla których dochody z tytułu działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią jedyne źródło przychodów. Według danych z rozliczenia za lata 2012 i 2013 ta grupa podatników stanowiła 24% wszystkich podatników uzyskujących przychody z osobiście wykonywanej działalności.

   Sekretarz stanu

   Janusz Cichoń

   Warszawa, dnia 21 października 2014 r.