Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pana Adama Kępińskiego, posła na Sejm RP (SPS-023-28540/14), w sprawie realizacji obowiązku dyrektorów szkół zastąpienia na życzenie lekcji religii lekcjami etyki, uprzejmie wyjaśniam.

   Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. Nr 36, poz. 155, z późn. zm.) szkoła organizuje nauczanie religii i etyki na życzenie rodziców lub samych uczniów po osiągnięciu przez nich pełnoletniości. Udział w zajęciach z etyki, podobnie jak w zajęciach z religii, jest dobrowolny, przy czym rodzice lub pełnoletni uczeń nie mają obowiązku dokonać wyboru jednego z tych przedmiotów. Oznacza to, że uczeń może uczęszczać na zajęcia z religii albo z etyki, może też nie uczęszczać na zajęcia z żadnego z tych przedmiotów. Może również - zgodnie z wyrażonym życzeniem - uczestniczyć zarówno w zajęciach z religii, jak i z etyki.

   Zgodnie z § 8 ust. 2 powyższego rozporządzenia tygodniowy wymiar godzin etyki ustala dyrektor szkoły. Intencją przywołanego przepisu jest wskazanie, że określenie wymiaru godzin nauki religii (podobnie jak określenie treści nauczania) pozostaje w kompetencjach Kościoła lub związku wyznaniowego, natomiast określenie wymiaru godzin etyki realizowanej według podstawy programowej ustalonej przez ministra edukacji narodowej należy do kompetencji dyrektora szkoły.

   Przywołany powyżej przepis nie oznacza, że etyka ma być realizowana w wymiarze jednej godziny. W praktyce oba przedmioty są nauczane w jednakowym wymiarze 2 godzin tygodniowo, a ewentualne zmniejszenie wymiaru należy odpowiednio: w przypadku nauki religii określonego wyznania - do właściwych władz zwierzchnich Kościoła lub związku wyznaniowego i w przypadku etyki - do dyrektora szkoły.

   Zarówno w przypadku nauczycieli religii, jak i w przypadku nauczycieli etyki wymagane jest przygotowanie pedagogiczne oraz przygotowanie kierunkowe zgodne z nauczanym przedmiotem. Nauczyciele obu przedmiotów są objęci jednakowymi przepisami Karty Nauczyciela dotyczącymi zasad wynagradzania, zależnego m.in. od stopnia awansu zawodowego, stażu pracy oraz wymiaru godzin pracy.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Joanna Berdzik

   Warszawa, dnia 7 października 2014 r.