Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację posła Romualda Kazimierza Ajchlera, przekazaną przy piśmie marszałka Sejmu z dnia 9 września 2014 r., znak: SPS-023-28461/14, w sprawie naliczania opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, przedstawiam następujące informacje.

   Odnosząc się do pytania, czy prawidłowe jest stosowanie opłaty, jeśli grunty w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są na budownictwo, a właściciel gruntów użytkuje je na cele rolnicze˝, informuję, iż zgodnie z przepisami rozdziału 7 działu III ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r., poz. 518, z późn. zm.) wójt, burmistrz albo prezydent miasta może, w drodze decyzji, ustalić opłatę adiacencką każdorazowo po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo po stworzeniu warunków do korzystania z wybudowanej drogi. Decyzja o naliczeniu opłaty adiacenckiej, zgodnie z przepisem art. 143 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, może się odnosić do nieruchomości bez względu na ich rodzaj i położenie, z wyłączeniem nieruchomości przeznaczonych w planie miejscowym na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego - do nieruchomości wykorzystywanych na cele rolne i leśne. Jeżeli zatem nieruchomość została przeznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne albo leśne, np. pod budownictwo mieszkaniowe, to w stosunku do takiej nieruchomości będą miały zastosowanie przepisy o opłacie adiacenckiej.

   Ustosunkowując się do podniesionego przez posła Romualda Kazimierza Ajchlera pytania, jeżeli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego figuruje jedna działka, np. o powierzchni 1000 m2, a powierzchnia całego gruntu wynosi ok. 4000 m2, czy uprawnione jest stosowanie podatku do całej powierzchni˝, informuję, iż w myśl przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami opłata adiacencka stanowi daninę publiczną, która nie jest podatkiem, wnoszoną na rzecz gminy w związku ze wzrostem wartości nieruchomości. Opłata adiacencka nie odnosi się zatem do działki gruntu. Należy podkreślić, iż decyzja w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej wydana przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta podlega kontroli administracyjnej przez samorządowe kolegium odwoławcze, a w trybie sądowym przez wojewódzki sąd administracyjny oraz Naczelny Sąd Administracyjny.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Paweł Orłowski

   Warszawa, dnia 1 października 2014 r.