Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na wystąpienie z dnia 5 września 2014 r., znak: SPS-023-28427/14, dotyczące interpelacji poselskiej Tomasza Piotra Nowaka i Krzysztofa Gadowskiego w sprawie wyrównania wysokości świadczenia pielęgnacyjnego dla osób, które zrezygnowały z pracy i przeszły na wcześniejszą emeryturę w związku z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem, uprzejmie wyjaśniam.

   Zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1456, z późn. zm.) świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, a więc ma własny dochód z ww. tytułów.

   Osoby, które nie mają ustalonego prawa do ww. świadczeń, nie mają tym samym własnych dochodów z ww. źródeł i - znajdując się w innej sytuacji niż osoby otrzymujące ww. świadczenia - mogą ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne.

   Dana osoba ma ustalone prawo do ww. świadczenia emerytalno-rentowego, jeśli legitymuje się ważną i prawomocną decyzją administracyjną przyznającą takie świadczenie.

   W konsekwencji, jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie pielęgnacyjne legitymuje się jednocześnie ważną i prawomocną decyzją administracyjną przyznającą jej jedno z ww. świadczeń emerytalno-rentowych (dotyczy to w szczególności tzw. wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym), świadczenie pielęgnacyjne nie może jej zostać przyznane, nawet jeśli wysokość świadczenia emerytalno-rentowego jest niższa niż wysokość świadczenia pielęgnacyjnego.

   Jednocześnie uprzejmie informuję, że w resorcie pracy w ramach tzw. okrągłego stołu trwają prace koncepcyjno-analityczne, których celem jest wypracowanie nowych, systemowych rozwiązań w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Grupy robocze pracują wokół 5 tematów: dzieci i młodzież, dorośli niepełnosprawni, zdrowie i rehabilitacja, orzecznictwo lekarskie, aktywizacja społeczno-zawodowa.

   Przedmiotem tych prac jest również kwestia braku prawa do świadczenia pielęgnacyjnego opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy mają własny dochód w postaci świadczenia emerytalno-rentowego.

   Biorąc pod uwagę, że jest to wstępny etap prac, w chwili obecnej nie można przesądzać o ostatecznym kształcie ewentualnych rozwiązań.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Elżbieta Seredyn

   Warszawa, dnia 19 września 2014 r.