Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację posła Macieja Banaszaka w sprawie nieprawidłowości w procesie zarządczym realizacji projektów związanych z modernizacją i rozbudową linii kolejowych przez PKP PLK SA (znak: SPS-023-28399/14), przekazaną pismem z dnia 5 września 2014 r., informuję, co następuje.

   Prowadzone przez PKP PLK SA prace modernizacyjne i rewitalizacyjne na liniach kolejowych realizowane są w ramach ˝Wieloletniego programu inwestycji kolejowych do roku 2015˝ przyjętego uchwałą Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2014 r. WPIK określa rzeczowy i finansowy zakres planowanych do realizacji inwestycji na okres nie krótszy niż trzy lata. Realizatorem programu jest PKP Polskie Linie Kolejowe SA, natomiast nadzór nad jego realizacją sprawuje minister właściwy do spraw transportu.

   PKP Polskie Linie Kolejowe SA terminowo wywiązuje się z płatności za wszystkie bezsporne i zatwierdzone przez inżynierów projektów prace. Spółka posiada finansowanie obrotowe w postaci linii kredytowych oraz emisji obligacji. Ponadto na realizację projektów inwestycyjnych zapewnione jest finansowanie z tytułu zaciągniętych kredytów EBI na kluczowe projekty:

   - E65 Warszawa - Gdynia,

   - E30 na odcinku Kraków - Rzeszów oraz Zabrze - Katowice - Kraków,

   - E59 na odcinku Wrocław - granica woj. dolnośląskiego oraz Czempiń - Poznań,

   - E75 Warszawa Rembertów - Sadowne (Rail Baltica),

   - E20 Siedlce - Terespol, etap II,

   - Warszawa - Łódź, Lot A i C,

   - Warszawa Okęcie - Radom.

   Dodatkowo w grudniu zeszłego roku oraz w sierpniu bieżącego roku dokonane zostały emisje obligacji na finansowanie zadań inwestycyjnych. Kolejna transza emisji obligacji zaplanowana jest na grudzień tego roku.

   PKP Polskie Linie Kolejowe SA, jako zamawiający, stosuje powszechnie obowiązujące przepisy dotyczące zamówień publicznych. Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907) w art. 143d ust. 1 pkt 7 zamawiający został zobowiązany do zawierania w umowie na roboty budowlane katalogu kar umownych z tytułu:

   - braku zapłaty lub nieterminowej zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom,

   - nieprzedłożenia do zaakceptowania projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub projektu jej zmiany,

   - nieprzedłożenia poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o podwykonawstwo lub jej zmiany,

   - braku zmiany umowy o podwykonawstwo w zakresie terminu zapłaty.

   Pozostałe kary umowne stosowane przez PKP PLK SA mają na celu zapewnienie sprawnej realizacji inwestycji i dotyczą kwestii zawinionych przez wykonawcę.

   Wychodząc naprzeciw wykonawcom realizującym roboty budowlane w ramach projektów modernizacji linii kolejowych, PKP PLK SA przyjęła w marcu bieżącego roku wzory dokumentów zawierających szereg uregulowań prawnych, które mają pomóc wykonawcy. Są to m.in.:

   - możliwość udzielenia wykonawcy zaliczki w wysokości 10% wartości wynagrodzenia wykonawcy należnego na mocy postanowień umowy,

   - możliwość udzielenia wykonawcy (odnawialnej) zaliczki materiałowej (na pokrycie kosztów zakupu i transportu urządzeń i materiałów),

   - możliwość płatności częściowych,

   - zwiększenie do dwóch razy w miesiącu możliwości występowania przez wykonawcę o płatności (przejściowe świadectwo płatności),

   - wprowadzenie zapisów dopuszczających zmiany w sposobie wykonania robót budowlanych,

   - kary umowne wprowadzone w wyżej wymienionych umowach naliczane są jedynie w przypadkach, gdy okoliczność, za którą zostaje naliczona kara, powstała z winy wykonawcy (zwłoka),

   - dla naliczanych kar wprowadzono maksymalną granicę, jaką jest 30% wysokości wynagrodzenia wykonawcy, należnego mu na mocy postanowień umowy.

   PKP Polskie Linie Kolejowe SA powołały forum inwestycyjne, w skład którego wchodzą przedstawiciele wykonawców. W ramach prac forum przyjmowane są i analizowane postulaty wykonawców dotyczące m.in. zapisów umów obowiązujących w PKP PLK SA (w tym propozycje zmian) oraz innych aspektów prowadzenia procesu inwestycyjnego. Osoby zajmujące się dokumentacją przetargową uczestniczą w posiedzeniach forum inwestycyjnego, będącego platformą komunikacyjną pomiędzy zamawiającym a wykonawcami. W uzasadnionych przypadkach postulaty firm wykonawczych zostają uwzględnione w nowych zapisach dokumentów przetargowych.

   Uczestnicy forum podkreślają, że uruchomienie inicjatywy, jaką jest forum inwestycyjne, już procentuje. Widoczne są zmiany zarówno w umowach, jak również w ogłaszanych postępowaniach przetargowych. Zebrani wyrazili także wolę kontynuowania współpracy i dialogu w ramach grup roboczych forum inwestycyjnego w celu dalszego opracowywania katalogu zmian.

   PKP Polskie Linie Kolejowe SA w wyniku wieloletnich doświadczeń wprowadziła dokumenty bazowe dedykowane realizacji inwestycji. Treść tych dokumentów jest ogólnodostępna na stronie internetowej zamawiającego (platforma zakupowa). Ponadto w celu dokonania wyboru najkorzystniejszej oferty przy udzielaniu zamówień wprowadzono kilka kluczowych zmian. Dla dużych zamówień na roboty budowlane PKP PLK SA stosuje tryb przetargu ograniczonego. Do etapu składania ofert cenowych kwalifikowani są wykonawcy posiadający największe doświadczenie własne przy realizacji podobnego typu zamówień. Kolejnym przykładem jest stosowanie kryteriów oceny ofert innych niż najniższa cena.

   Działalność PKP PLK SA polegająca na opracowaniu wzorcowych dokumentów przetargowych nie jest nastawiona na zaostrzenie klauzul w umowach. Celem jest ich doprecyzowanie, aby uniknąć roszczeń ze strony wykonawców na etapie realizacji kontraktu.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Zbigniew Klepacki

   Warszawa, dnia 1 października 2014 r.