Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Minister! W mediach coraz częściej pojawiają się informacje dotyczące powielania przez PKP PLK błędów, jakie spotkały (nie tak dawno) wszystkich generalnych wykonawców autostrad w starciu z GDDKiA. Jak się wydaje - ma to związek z istotnymi nieprawidłowościami w procesie zarządczym realizacji projektów związanych z modernizacją i rozbudową linii kolejowych. W związku z tym konieczne wydaje się złożenie interpelacji w niniejszej sprawie. Jednocześnie proszę o przedstawienie odpowiedzi w regulaminowym terminie 21 dni od momentu jej złożenia (art. 193 ust. 1 uchwały Sejmu z dnia 30 lipca 1992 r. Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej).

   Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe SA, zwana dalej PKP PLK SA, jest podmiotem odpowiedzialnym za realizację polityki państwa w zakresie transportu kolejowego. Jako zarządca państwowej infrastruktury kolejowej PKP PLK SA nadzoruje projekty związane z modernizacją i rozbudową linii kolejowych w Polsce. PLK prowadzi obecnie kilkaset inwestycji w oparciu o środki unijne. W historii Polski nigdy nie mieliśmy do czynienia z taką skalą prac w infrastrukturze kolejowej.

   W roku 2013 PKP PLK SA wprowadziło zmiany organizacyjne celem usprawnienia procesów nadzorczych oraz wzmocnienia nadzoru nad terminową realizacją projektów przez wykonawców.

   W związku z informacjami mediów dotyczącymi nieprawidłowości w realizacji projektów modernizacyjnych linii kolejowych zarówno na etapie dokumentacji przetargowej, w procesie zarządczym oraz opóźnieniami w płatnościach na rzecz wykonawców przekazuję następujące pytania z prośbą o wyjaśnienie.

   W związku z tym, na podstawie art. 192 i 193 uchwały Sejmu z dnia 30 lipca 1992 r. Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, wnoszę o pilne przedstawienie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. W związku z podjęciem działań przez PKP PLK SA zmierzających do terminowego rozliczenia inwestycji z budżetu państwa proszę o przedstawienie informacji dotyczących opóźnień spółki w zakresie płatności wobec wykonawców. Proszę o podanie przykładowych działań spółki w zakresie udrażniania zatorów płatniczych w realizowanych projektach.

   2. Proszę o szczegółowe wskazanie: Jak wygląda polityka PKP PLK SA dotycząca nakładania kar finansowych na wykonawców za uchybienia niemające wpływu na jakość i terminowość robót?

   3. Czy PKP PLK SA w nadzorze projektów podejmuje działania zmierzające do zapobiegania upadłości wykonawców (vide casus firm budujących autostrady)? Co należałoby zrobić, aby uniknąć problemów, jakie spotkały (nie tak dawno) wszystkich generalnych wykonawców autostrad w starciu z GDDKiA? Dlaczego PLK powielają błędy popełnione przez GDDKiA?

   4. Kiedy w Polsce zaczną funkcjonować europejskie standardy przetargów i umów? Czy PLK działa z premedytacją, stosując coraz ostrzejsze (i nierealne) klauzule umowne, licząc jednocześnie, że kumulacja inwestycji przy bardzo ograniczonej liczbie podwykonawców doprowadzi do kolejnej fali problemów generalnych wykonawców?

   Poseł Maciej Banaszak

   Warszawa, dnia 29 sierpnia 2014 r.