Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Marszałku! W związku z interpelacją zgłoszoną pismem z 26 sierpnia 2014 r. informujemy, że Uzbekistan jest dla Polski ważnym partnerem handlowym w Azji Centralnej. Polska ma dobrze rozwiniętą bazę prawno-traktatową z Uzbekistanem w zakresie współpracy gospodarczej. Ramy wyznacza unijna umowa o partnerstwie i współpracy między Wspólnotami Europejskimi i ich krajami członkowskimi z jednej strony a Republiką Uzbekistanu z drugiej strony (z 1996 r.) i szereg porozumień dwustronnych, w tym: Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Uzbekistanu o współpracy gospodarczej (z 2007 r.), Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Uzbekistanu o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji (z 1995 r.), Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Uzbekistanu w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (z 1995 r.).

   Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Uzbekistanu o współpracy gospodarczej powołała do życia Polsko-Uzbekistańską Międzyrządową Komisję ds. Współpracy Gospodarczej, której współprzewodniczą zastępcy ministrów ds. współpracy gospodarczej. Powołanie komisji umożliwiło podjęcie instytucjonalnej formy dwustronnego dialogu w sprawach gospodarczych i wspólne wypracowywanie ustaleń związanych z pogłębieniem współpracy gospodarczej w zakresie nieobjętym Wspólną Polityką Handlową Wspólnot Europejskich. Dotychczas odbyło się 6 posiedzeń komisji, kolejne przewidziane jest na IV kwartał br.

   Wymiana handlowa między Polską i Uzbekistanem realizowana w latach 2010-2013 ma tendencję zwyżkową i wyniosła odpowiednio: 129 mln USD, 158 mln USD, 152 mln USD i 174 mln USD. Szczegółowe dane dotyczące wartości i struktury eksportu i importu w omawianym okresie zawarte są w załączonych tabelach nr 1 i nr 2. Eksport artykułów rolno-spożywczych, który w 2013 r. stanowił ponad 41% udziału w wolumenie polskich dostaw do Uzbekistanu, charakteryzuje się wysoką dynamiką wzrostu - odpowiednio w skali rok do roku: 231% w 2011 r., 116% w 2012 r. i 142% w 2013 r.

   W Taszkencie funkcjonuje Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Uzbekistanie, który świadczy nieodpłatnie na rzecz polskich przedsiębiorców usługi w zakresie inicjowania kontaktów i współpracy między polskimi przedsiębiorcami i podmiotami operującymi na miejscowym rynku, w tym m.in. eksponuje materiały promocyjno-reklamowe polskich firm na imprezach targowo-wystawienniczych, na których WPHI dysponuje stoiskiem informacyjnym, udziela wsparcia dla zorganizowanych misji gospodarczych polskich przedsiębiorców w zakresie matchmakingu i in.

   W latach 2010-2013 wydział uczestniczył z własnym stoiskiem informacyjno-promocyjnym w 23 imprezach targowych w Uzbekistanie. Podczas części targów ze stoiska WPHI korzystały polskie firmy, prezentując swoje materiały promocyjne (przed każdą z imprez targowych wydział przekazuje informacje o stoisku bezpośrednio firmom lub też za pośrednictwem centrów obsługi inwestorów i eksporterów, izb branżowych, zrzeszeń przedsiębiorców i odpowiednich instytucji). Ponadto wydział zorganizował 15 seminariów i 13 konferencji prasowych, zapraszając także do udziału polskie firmy. Przedstawiciele wydziału brali udział w 39 imprezach targowych jako goście oraz uczestniczyli w 6 konferencjach (udział w konferencjach na zaproszenie organizatorów - dane nieuwzględnione w poniższej tabeli). Dodatkowo Taszkent odwiedziły 3 misje gospodarcze podczas odbywających się międzynarodowych targów, a jedna z tych misji wzięła również udział w forum inwestycyjnym (konferencji) w Ferganie. Ponadto jedna z firm zorganizowała misję podczas konferencji medycznej w Taszkencie. Odbyło się także 18 misji handlowych przy innych okazjach, z tego dwie towarzyszące posiedzeniu Polsko-Uzbekistańskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej; pozostałe to w większości wyjazdy studyjne. Wydział czynnie uczestniczył w organizacji wszystkich wymienionych misji.

   Poniżej tabela z podziałem na lata:

(załącznik - tabela)

   Minister gospodarki dofinansował udział polskich przedsiębiorców uczestniczących w Polskiej Wystawie Narodowej ˝Poland Expo - Uzbekistan 2011˝, która towarzyszyła IV posiedzeniu Polsko-Uzbekistańskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej i odbyła się w Taszkencie w dniach 25-28 maja 2011 r. Udział w niej wzięło 36 firm, które reprezentowane były przez 49 przedstawicieli (poprzednie wystawy odbyły się w roku 2004 i 2007). Dominujące branże to: maszyny i urządzenia dla przemysłu spożywczego, gotowe artykuły spożywcze, automatyka przemysłowa, urządzenia solarne, nawozy sztuczne, preparaty ziołowe i weterynaryjne oraz towary powszechnego użytku.

   Ponadto na mocy rozporządzenia w sprawie udzielania pomocy de minimis na realizację branżowych projektów promocyjnych w zakresie eksportu lub sprzedaży na jednolitym rynku europejskim minister gospodarki udzielił wsparcia na realizację projektu promocji eksportu branży rolno-spożywczej, połączonego z udziałem w targach WorldFood Uzbekistan i AgroWorld Uzbekistan oraz forum inwestycyjnym w Ferganie, który przeprowadzony był w terminie 2-7 kwietnia 2013 r. W ramach ww. projektu ze wsparcia skorzystało 9 firm.

   Uzbekistan jest beneficjentem Ogólnego Systemu Preferencji Taryfowych Unii Europejskiej (GSP). Oznacza to, iż w eksporcie do Unii Europejskiej ok. 66% linii taryfowych objętych jest obniżonym cłem. Na towary importowane z Unii Europejskiej Uzbekistan stosuje zróżnicowane stawki celne. Szczegółowe dane dotyczące stawek celnych stosowanych przez Unię Europejską w handlu z Uzbekistanem znajdują się w bazie danych TARIC: http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=pl. Informacje dotyczące ceł obowiązujących przy eksporcie z UE do Uzbekistanu są w bazie MADB: http://madb.europa.eu/madb/datasetPreviewFormATpubli.htm?datacat_id=AT&from=publi.*)

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Jerzy Witold Pietrewicz

   Warszawa, dnia 23 września 2014 r.