Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! O istotnej roli, jaką pełni dla naszego społeczeństwa Policja państwowa, nie trzeba nikogo przekonywać.

   Pomimo tego wynagrodzenia funkcjonariuszy Policji nie należą do najwyższych. Od 1 stycznia 2013 r. wszyscy nowo zatrudnieni policjanci, aby uzyskać świadczenia emerytalne, muszą przepracować 25 lat i mieć ukończone 55 lat. Natomiast wszyscy, którzy przyjęli się do pracy do końca 2012 r., aby uzyskać emeryturę policyjną, muszą być w służbie 15 lat bez względu na wiek. Wyszkolenie dobrego policjanta jest jednak kosztowne i czasochłonne. Dobrze by było, aby po 15 latach jeszcze młodzi policjanci, doświadczeni i dobrze wyszkoleni pozostali w służbie. Przyjęcie nowych funkcjonariuszy wiąże się z kosztami szkolenia i przygotowania ich do pracy.

   Czynnikiem motywującym do kontynuowania pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego jest na pewno wysokość uposażenia.

   Komendant główny Policji w piśmie nr l.dz. Gpl-5906/880/13 z dnia 3 października 2013 r. skierował do Pana Ministra pismo z prośbą o wyrażenie zgody na prowadzenie prac nad projektem rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której uzależniony jest wzrost uposażenia zasadniczego. Jednocześnie w dniu 6 grudnia 2013 r. skierował do pana Marcina Jabłońskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, pismo l.dz. Gpl-6771/883/13, informując, iż z punktu widzenia Policji proponowane zmiany w zakresie wzrostu uposażenia policjantów według mechanizmu progresywnego oraz przyznawania dodatku lotniczego są dla Policji najistotniejsze i powinny być procedowane w pierwszej kolejności.

   Również Zarząd Główny NSZZ Policjantów w piśmie l.dz. ZZ-807/13 z dnia 19 grudnia 2013 r. skierowanym do pani Ewy Kopacz, marszałka Sejmu RP, przekazał postulaty NSZZ Policjantów, m.in. o poparciu starań komendanta głównego Policji w kierunku zmian przepisów dotyczących zwiększenia w uposażeniu funkcjonariuszy Policji udziału dodatku za wysługę lat, który stanowi istotny czynnik motywujący do pozostania w służbie.

   W związku z tym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie: Czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamierza podjąć prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której uzależniony jest wzrost uposażenia zasadniczego?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Janina Okrągły

   Opole, dnia 19 sierpnia 2014 r.