Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Premierze! Zła sytuacja producentów owoców miękkich jest znana w całym kraju. Problemem szczególnie dotkliwym dla rolników są bardzo niskie ceny skupu: porzeczki, śliwy, wiśni - w konsekwencji mogą one przyczynić się do bankructwa tysięcy gospodarstw rolnych, które utrzymują się tylko z produkcji owoców miękkich. Poziom cen, jaki jest obecnie oferowany w punktach skupu, jest mniejszy o 1/4 od kosztów produkcji. To najniższy poziom cen na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Na tak drastyczny spadek cen w ostatnim okresie miała m.in. wpływ zmowa cenowa zakładów przetwórczych, błędne i odbiegające od rzeczywistości szacowania wielkości zbiorów poszczególnych gatunków owoców podawane przez GUS i Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Niezbędne jest podjęcie przez Pana Premiera działań, które zaradzą tej trudnej sytuacji producentów owoców miękkich. SLD uważa, że minister rolnictwa i rozwoju wsi swym dotychczasowym działaniem nie rozwiązuje tych problemów rolników.

   W związku z powyższym zwracamy się do Pana Premiera z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Jakie działania podejmie rząd, aby ułatwić grupom producenckim inwestowanie w chłodnie, zamrażalnie, linie do produkcji moszczów i koncentratów - ze środków Unii Europejskiej?

   2. Czy zakłada się wprowadzenie ceny minimalnej, ustalonej w oparciu o koszt produkcji owoców i warzyw?

   3. W jaki sposób minister rolnictwa i rozwoju wsi planuje wprowadzenie polityki ochrony rynku krajowego owoców miękkich?

   4. W związku z embargiem na owoce, warzywa i mięso ze strony Rosji jakie nowe rynki zbytu pozyskał minister rolnictwa lub gospodarki, aby upłynniać na bieżąco produkty wymienione w niniejszej interpelacji?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Jerzy Wenderlich

   oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 18 sierpnia 2014 r.