Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację poseł Beaty Małeckiej-Libery, przekazaną przy piśmie z dnia 7 sierpnia 2014 r. (sygn. SPS-023-28006/14), dotyczącą Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie, uprzejmie wyjaśniam, iż jednostka ta dopiero rozpoczęła swoją działalność i, w mojej opinii, formułowanie ocen jej znaczenia dla regionu jest przedwczesne. Bez wątpienia jednak jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów uczelnianych w kraju, mający szansę stać się w przyszłości jednostką kształcącą studentów oraz prowadzącą badania naukowe na wysokim poziomie.

   Odnosząc się do kwestii dodatkowego finansowego wsparcia II etapu budowy Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych - Centrum Nauk Stosowanych - uprzejmie informuję, że sprawa ta jest obecnie finalizowana. W związku z uruchomieniem tzw. mechanizmu elastyczności, na mocy znowelizowanego art. 77 rozporządzenia ogólnego UE 1083/2006*) w osi priorytetowej XIII Programu Operacyjnego ˝Infrastruktura i środowisko˝ 2007-2013, możliwe będzie zwiększenie limitów kontraktacji środków z przeznaczeniem na inwestycje. Umożliwi to m.in. przyznanie Uniwersytetowi Śląskiemu brakującej kwoty do pełnego dofinansowania realizacji ww. projektu. O mechanizm taki wnioskowało Ministerstwo Gospodarki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy.

   Informacja ta została przekazana pismem z dnia 25 lipca 2014 r. prorektorowi ds. finansów i rozwoju Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie przygotowywany jest projekt aneksu do umowy, zwiększający kwotę dofinansowania do 35 911 303 zł, a jego zawarcie powinno nastąpić najpóźniej do dnia 21 sierpnia 2014 r.

   Równocześnie uprzejmie informuję, iż w przypadku posiadania przez centrum statusu podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni, po 2 latach od rozpoczęcia działalności możliwe jest wystąpienie o dokonanie przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych oceny jakości działalności naukowej. Ocena przeprowadzana jest na podstawie informacji o efektach działalności naukowej i badawczo-rozwojowej przedstawionych przez jednostki naukowe. Na tej podstawie minister właściwy ds. nauki może ustalić dla centrum kategorię naukową, która uprawnia jednostkę do otrzymania dotacji na finansowanie działalności statutowej, w tym m.in. na utrzymanie potencjału badawczego, utrzymanie specjalnych urządzeń badawczych czy badania prowadzone przez młodych naukowców. Zasady przyznawania ww. środków zostały określone w rozporządzeniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego z dnia 5 listopada 2010 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na finansowanie działalności statutowej (Dz. U. z 2014 r. poz. 90). Jednostka naukowa może również korzystać z wielu innych strumieni finansowania badań naukowych, określonych w ustawie z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615, z późn. zm.).

   Natomiast kwestia sposobu podziału dotacji w obszarze działalności dydaktycznej jest uregulowana w rozporządzeniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego z dnia 21 października 2011 r. w sprawie sposobu podziału i trybu przekazywania podmiotowej dotacji na dofinansowanie zadań projakościowych z budżetu państwa (Dz. U. Nr 251, poz. 1508, z późn. zm.) oraz w rozporządzeniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego z dnia 8 lutego 2012 r. w sprawie sposobu podziału dotacji z budżetu państwa dla uczelni publicznych i niepublicznych (Dz. U. poz. 202, z późn. zm.).

   Wyrażam przekonanie, że władze uniwersytetu oraz centrum skorzystają z proponowanej w obowiązujących regulacjach prawnych różnorodnej oferty wsparcia działalności dydaktycznej i naukowej prowadzonych przez tę jednostkę.

   Z wyrazami szacunku

   Sekretarz stanu

   Marek Ratajczak

   Warszawa, dnia 19 sierpnia 2014 r.