Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Minister! W ślad za przysłanym do mojego biura poselskiego pisma kierownika pociągu - pracownika PKP IC - uprzejmie proszę o przeanalizowanie zaistniałego problemu. Sprawa dotyczy stosowania na dworcach kolejowych podwójnej numeracji, tj. oznaczenia liczbą zarówno peronu, jak i toru kolejowego.

   Wraz z przejęciem przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA odpowiedzialności za informację pasażerską 15 grudnia 2013 r. wprowadzony został jednolity standard zapowiedzi uzgodniony z przewoźnikami i uwzględniający normy Unii Europejskiej. Dzięki temu podróżni otrzymują jednolite i czytelne informacje na temat odjeżdżających pociągów. Kontynuowany będzie również proces ujednolicania oznakowania na dworcach i peronach (jednakowe tablice z oznaczeniami m.in. numerów peronów, nazw przystanków oraz stacji kolejowych). Pomimo ogłoszenia wszystkich wprowadzanych zmian pominięta została jedna z ważniejszych kwestii, a mianowicie zlikwidowanie stosowania podwójnego oznaczenia, tj. numerów peronów i numerów torów, w komunikatach wygłaszanych przez głośniki na dworcach kolejowych i zastąpieniem go jednolitym stosowanym od dawna w większości krajów UE oznaczaniem jedynie numerów torów.

   Stosowanie w Polsce podwójnych oznaczeń numerycznych - osobno dla toru osobno dla peronu - jest wielkim utrudnieniem dla podróżnych. Kierownik pociągu, który na co dzień styka się z problemami wynikającymi z podwójnej numeracji, informuje, iż największe problemy z tym mają obcokrajowcy oraz ludzie starsi. Osoby w podeszłym wieku, słysząc dwie liczby w komunikacie podawanym przez głośniki dotyczącym zapowiedzi pociągu, często nie są w stanie poprawnie tego komunikatu zinterpretować i w efekcie wsiadają do niewłaściwego pociągu.

   Problem ten poruszał w swoich wypowiedziach, co pozwolę sobie przytoczyć, Steffen Möller - niemiecki aktor, kabareciarz i pisarz mieszkający od wielu lat w Polsce. On sam otrzymuje wiele sygnałów od obywateli niemieckich, a także od przedstawicieli innych państw UE podróżujących polskimi pociągami, którzy czują się zagubieni, gdy przychodzi im korzystać z polskich dworców i pociągów. Dla turysty z zagranicy największym utrapieniem jest sam fakt, że słyszy on dwie różne liczby: jedna to oznaczenie peronu, druga toru. W ich krajach nie istnieje osobna numeracja peronów. Dla informacji pasażerów podaje się tylko numer odpowiedniego toru.

   Pretensje za zaistniałą sytuację pasażerowie zazwyczaj kierują bezpośrednio do kierowników pociągów, pracowników kolei, którzy nieraz próbowali naświetlić problem przełożonym oraz kierowali pisma w przedmiotowej sprawie do Departamentu Transportu Kolejowego w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Niestety, pisma te zostały zignorowane przez władze PKP. Również pracownicy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju odpowiedzialni za obecny system oznaczeń nie przejawiają chęci wdrożenia jakichkolwiek zmian. Nie mając żadnych merytorycznych argumentów przemawiających za stosowaniem podwójnej numeracji, powołują się na historycznie ukształtowany układ torów i peronów oraz obowiązującą technologię pracy. Myślę, że jest to mało przekonujące.

   W związku z przedstawionym problemem oraz ewentualną propozycją rozwiązania sprawy proszę o zainteresowanie się problemem i odpowiedź na następujące pytania:

   1. Dlaczego Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie podjęło żadnych prac mających na celu zastosowanie oznaczenia jedynie samych torów zamiast (stosowanych do chwili obecnej) podwójnych oznaczeń peronów i torów pomimo zgłaszania problemu przez pracowników kolei?

   2. Dlaczego nie są brane pod uwagę liczne skargi pasażerów polskich i zagranicznych składane kierownikom pociągów, które dobitnie świadczą o tym, że przedstawiony problem jest ważny i potrzebne jest podjęcie natychmiastowych kroków, aby zmienić i uprościć obecnie funkcjonujący system oznaczeń?

   Poseł Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska

   Warszawa, dnia 31 lipca 2014 r.