Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Premierze! 28 maja br. na portalu ˝The Times of Israel˝ ukazał się artykuł*), którego autor, powołując się na nowe regulacje prawne, twierdzi, że od przyszłego lata weterani wojenni posiadający polskie obywatelstwo, ale przebywający na stałe za granicą będą mieli prawo otrzymywać polskie świadczenia emerytalne w wysokości ok. 100 euro.

   Cytowany w tekście Sebastian Rejak, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stwierdził, że w związku z nowymi przepisami weterani II wojny światowej z polskim obywatelstwem będą mogli otrzymywać świadczenia mimo nieposiadania polskiego konta bankowego, a przekaz pieniędzy będzie się odbywał na koszt władz polskich. Autor artykułu wskazuje, że ze zmiany przepisów będzie mogło skorzystać ok. 50 tys. Izraelczyków, ponieważ ubiegać się o nie będzie mógł każdy polski obywatel dotknięty przez nazistowskie lub sowieckie zbrodnie.

   Po przeczytaniu wyżej wspomnianego artykułu skierowałem interpelacje do ministra spraw zagranicznych i ministra pracy i polityki społecznej oraz list do prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niestety, żadna z odpowiedzi na moje pisma nie była w pełni satysfakcjonująca. Nie otrzymałem informacji na temat kosztów, które poniesie państwo polskie w związku ze zmianami dotyczącymi wypłaty świadczeń ani na temat szacowanej liczby osób, które na zmianach w prawie skorzystają. Dla polskich podatników są to niezwykle istotne informacje.

   Z uwagi na fakt, że pytani podkreślają, że projekt ustawy z 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 496) został przygotowany przez Rządowe Centrum Legislacji oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, kieruję do Pana Premiera pytania w sprawach, na które nie potrafili odpowiedzieć adresaci wcześniejszych interpelacji.

   1. Z jakiego powodu prawie 70 lat po zakończeniu II WŚ rząd zdecydował się ułatwić transfer świadczeń za granice Rzeczypospolitej Polskiej?

   2. Jaka liczba osób zamieszkałych za granicą Rzeczypospolitej Polskiej w chwili obecnej otrzymuje świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego oraz dodatku kompensacyjnego i ryczałtu energetycznego?

   3. Jak autorzy zmian szacują liczbę osób, których po wprowadzeniu w życie ustawy, może dotyczyć wypłata omawianych powyżej świadczeń? Ile będzie rocznie wynosiła wartość tych świadczeń?

   4. Z jakich dokładnych pozycji budżetowych finansowane będą omawiane powyżej świadczenia?

   5. Czy w wypadku gwałtownego wzrostu liczby osób uprawnionych po technicznych, zdaniem ministra pracy i polityki społecznej, rząd powróci w trybie pilnym do uprzedniego stanu prawnego w tym zakresie?

   6. Z jakich dokładnych pozycji budżetowych finansowane będą koszty przelewów zagranicznych omawianych powyżej świadczeń? Ile rocznie wyniosą koszty samych przelewów zagranicznych?

   Z poważaniem

   Poseł Przemysław Wipler

   Warszawa, dnia 29 lipca 2014 r.


*) http://www.timesofisrael.com/for-first-time-poland-to-pay-pensions-to-survivors/#ixzz344jzh5dk