Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Poseł! Odpowiadając na interpelacje posła Wojciecha Zubowskiego oraz grupy posłów w sprawie informacji na temat realizacji inwestycji: budowa terminalu LNG w Świnoujściu (pisma: SPS-023-27862/14 i SPS-023-27864/14 z 7 sierpnia 2014 r.), przedstawiam poniższe informacje i wyjaśnienia odnoszące się do przedstawionych pytań.

   Odpowiedzi na pytania zawarte w pismach nr SPS-023-27862/14 oraz SPS-023-27864/14.

   1. Czy w związku z drastycznym opóźnieniem budowy terminalu w Świnoujściu Ministerstwo Skarbu Państwa posiada informacje na temat zaawansowania i efektów rozmów dotyczących renegocjacji przez PGNiG umowy z katarską spółką Qatargas na zakontraktowane od 1 lipca 2014 r. dostawy LNG do terminalu w Świnoujściu?

   2. Czy MSP posiada informacje na temat strategii działań PGNiG w tej kwestii - czy PGNiG oprócz strategii polegającej na zapłaceniu za część gazu, którego nie odbierze, rozpatruje również wariant odebrania gazu i odsprzedania go poprzez swoje podmioty innym odbiorcom w Europie lub Azji?

   3. Jakie warianty w tej sprawie są rozpatrywane? Czy dokonano ich analizy i porównania oraz czy Ministerstwo Skarbu Państwa posiada informacje na temat rezultatów tych analiz wraz z rekomendacjami dla PGNiG?

   4. Czy Ministerstwo Skarbu Państwa dysponuje analizą ewentualnych konsekwencji dla sytuacji PGNiG SA (spadek cen akcji, pogorszenie sytuacji finansowej grupy i spadek jej wiarygodności) wynikających z niewywiązania się z kontraktu ze spółką Qatargas?

   Prowadzone obecnie rozmowy pomiędzy Qatargas a PGNiG SA mają na celu określenie warunków i terminów dostaw LNG. Z informacji przekazywanych przez spółkę wynika, iż są one na zaawansowanym etapie. Podstawowymi wariantami, które mogą być rozpatrywane, są: odsprzedaż gazu innemu podmiotowi, odbiór gazu w innym terminalu europejskim i przesłanie go do Polski, jak też późniejsze rozpoczęcie dostaw i skumulowanie ich odbioru w późniejszym okresie.

   Umowa z Qatargas zawarta jest na 20 lat i przewiduje dostawę 1 mln t LNG rocznie, przy czym harmonogram zawinięć statków z LNG w każdym roku strony ustalają odrębnie na zasadach określonych w kontrakcie. PGNiG SA nie przewiduje konieczności płacenia za nieodebrany gaz. W chwili obecnej szczegóły rozmów z uwagi na ich dobro nie podlegają upublicznieniu. Ich zakończenie planowane jest pod koniec 2014 r.

   Według obecnej oceny, PGNiG SA bez względu na termin rozpoczęcia działalności komercyjnej przez terminal w Świnoujściu będzie w stanie zapewnić nieprzerwane dostawy gazu dla swych odbiorców, a to ma kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki, jak też kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Prowadzone obecnie rozmowy pomiędzy PGNiG SA i Qatargas mają na celu uzgodnienie najkorzystniejszych warunków realizacji kontraktu, tzn. nieskutkujących karami za ewentualne przesunięcie terminu odbioru pierwszej partii gazu. Stan relacji pomiędzy stronami kontraktu znajduje się pod wnikliwą uwagą Ministerstwa Skarbu Państwa.

   Warto też odnotować, iż umowa pomiędzy PGNiG SA i Qatargas dotyczy dostaw ok. 1,4 mld m3 surowca, co stanowi mniej niż 10% ilości gazu pozyskiwanego (import, wydobycie) rocznie przez grupę kapitałową PGNiG SA.

   Mam nadzieję, że przedstawione powyżej informacje będą dla panów posłów satysfakcjonujące.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Zdzisław Gawlik

   Warszawa, dnia 29 sierpnia 2014 r.