Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację posła Macieja Orzechowskiego wraz z grupą posłów, z dnia 9 lipca 2014 r., przekazaną pismem pana Marka Kuchcińskiego, wicemarszałka Sejmu RP, z dnia 21 lipca 2014 r., znak: SPS-023-27476/14, w sprawie norm hałasu, przekazuję następujące wyjaśnienia.

   Podstawą do określenia akustycznych standardów ochrony środowiska, czyli dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, jest przepis art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.), który stanowi, że minister właściwy do spraw środowiska, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia, określi, w drodze rozporządzenia, dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku.

   Zmiana dopuszczalnego poziomu hałasu środowiska, która miała miejsce w roku 2012, nastąpiła przy pełnej zgodzie ministra zdrowia, w kompetencji którego pozostaje kwestia wpływu hałasu na zdrowie człowieka.

   Przedmiotowa zmiana była podyktowana potrzebą ograniczenia kosztownego i jednocześnie nieuprawnionego, z punktu widzenia ochrony przed hałasem, oraz nadmiernie ingerującego w krajobraz zjawiska ˝ekranomanii˝, towarzyszącego budowie, rozbudowie i modernizacji dróg w RP.

   Aktualnie w Ministerstwie Środowiska trwają prace na rzecz zmiany przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska w części dotyczącej ochrony środowiska przed hałasem. Prace te koncentrują się m.in. na ustaleniu wartości dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, w sposób uwzględniający wymagania dyrektywy 2002/49/WE, wytycznych WHO oraz zrównoważonego rozwoju. Ostateczny kształt akustycznych standardów jakości środowiska zostanie określony w porozumieniu z ministrem właściwym ds. zdrowia.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Janusz Ostapiuk

   Warszawa, dnia 1 sierpnia 2014 r.