Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Korzystając z uprawnień, jakie przysługują mi na mocy art. 192 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, chciałbym zwrócić uwagę na problem związany z handlem równoległym lekami. Wraz z wejściem Polski w struktury Unii Europejskiej w naszym kraju zaczęła obowiązywać zasada swobodnego przepływu towaru i usług. Jej negatywnym skutkiem jest wykupywanie leków przeznaczonych na polski rynek. Hurtownie farmaceutyczne korzystają z istotnych różnic w cenach tych samych preparatów, które w Polsce kosztują znacznie mniej niż np. w krajach skandynawskich. W ten sposób medykamenty zamiast do polskich pacjentów trafiają za granicę. Bezpieczeństwo chorych jest poważnie zagrożone.

   Braki leków dla chorych po zawale czy dla cukrzyków zdarzają się coraz częściej. Głośne były sprawy, gdy pacjenci mieli problem z zakupem leków ratujących życie jak Clexane czy Humalog. Sanofi, koncern produkujący Clexane, zbadał, że 1/3 z ogólnej liczby opakowań przeznaczonych na polski rynek w ogóle nie znalazła się w aptekach. Medykament wyeksportowano najprawdopodobniej do Niemiec, gdzie Clexane kosztuje 3 razy więcej. Na polskim rynku najczęściej brakuje lekarstw, których ceny są najwyższe, które nie posiadają zamienników.

   Równie niebezpieczną konsekwencją istnienia handlu równoległego jest w dłuższej perspektywie wzrost średnich cen leków. Producenci preparatów, aby uniknąć strat, stopniowo zaczną wyrównywać ceny lekarstw w poszczególnych krajach UE. Wpłynie to negatywnie na najuboższych pacjentów, którzy będą zmuszeni zapłacić za lek tyle samo co lepiej sytuowany obywatel Niemiec czy Norwegii.

   W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: Czy korzyści z równoległego handlu lekami (swobodny przepływ towarów i usług) rzeczywiście kompensują wyżej wspomniane koszty (niedobór leków ratujących życie, wzrost cen) oraz w jaki sposób Pan Minister proponuje, aby zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami dla Polaków?

   Podkreślano wielokrotnie, że równoległy handel lekami doprowadzi do zmniejszenia cen medykamentów. Teraz można zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście tak się stało, czy koszty handlu nie przewyższają osiąganych korzyści.

   Z poważaniem

   Poseł Jarosław Gowin

   Kraków, dnia 1 lipca 2014 r.