Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację posła Sławomira Zawiślaka oraz grupy posłów przekazaną pismem z dnia 9 lipca 2014 r., znak: SPS-023-27166/14, w sprawie budowy i modernizacji szlaku komunikacyjnego Via Carpatia, informuję, co następuje.

   Przebieg niniejszego szlaku określony kierunkowo w deklaracji Via Carpatia podpisanej w dniu 22 października 2010 r. m.in. przez ówczesnego ministra infrastruktury Rzeczypospolitej Polskiej, a także przedstawicieli Grecji, Bułgarii, Węgier, Litwy, Rumunii oraz Słowacji przedstawia się następująco: Klaipeda - Kaunas - Białystok - Lublin - Rzeszów - Košice - Miskolc - Debrecen - Oradea - Lugoj - Calafat/Constanta - Sofia/Svilengrad - Thessaloniki. Należy zauważyć, że w korytarzu, w którym zlokalizowany jest szlak Via Carpatia, zgodnie z przyjętą uchwałą Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 2011 r. Polska w oparciu o ˝Program budowy dróg krajowych na lata 2011-2015˝ realizuje oraz przygotowuje realizację szeregu inwestycji drogowych.

   Wersja załącznika nr 5 przyjęta uchwałą Rady Ministrów nr 26/2014 z dnia 4 marca 2014 r. obejmuje następujące odcinki dróg szybkiego ruchu wpisujące się w korytarz Via Carpatia:

   1. Budowa drogi S19 na odcinku Lublin - Rzeszów, której ukończenie planowane jest w 2020 r., gdzie:

   - dla odcinków obwodnica Lublina węzeł Dąbrowica - węzeł Konopnica oraz węzeł Sokołów Małopolski Północ (bez węzła) - Stobierna zostało ogłoszone postępowanie przetargowe;

   - dla odcinka węzeł Świlcza - węzeł Rzeszów Południe w kwietniu br. została podpisana umowa na wykonawstwo;

   - dla pozostałych odcinków drogi S19 od węzła Konopnica do węzła Sokołów Północ planowane jest ogłoszenie postępowania przetargowego w roku 2015.

   2. Budowa drogi S61 na odcinku koniec obwodnicy Augustowa - granica państwa, której ukończenie planowane jest w 2020 r. Odcinek ten został wpisany na listę podstawową projektów drogowych zgłoszonych do finansowania w ramach instrumentu Connecting Europe Facility. Ogłoszenie pierwszego konkursu w ramach CEF planowane jest na drugą połowę 2014 r.

   Poza zadaniami z załącznika nr 5 obecnie w realizacji znajduje się obwodnica Augustowa. W ramach przedsięwzięcia zostaną wybudowane dwa nowe odcinki dróg w ciągu drogi krajowej nr 8 i drogi ekspresowej nr 61. Zakończenie budowy jest przewidywane na koniec bieżącego roku.

   Ponadto należy wskazać, że w ciągu szlaku drogowego Via Carpatia w latach 2008-2013 do ruchu zostały oddane poniższe odcinki drogi S19:

   - węzeł Rzeszów Zachód - Świlcza;

   - Stobierna - węzeł Rzeszów Wschód;

   - obwodnica Kocka i Woli Skromowskiej;

   - obwodnica Międzyrzeca Podlaskiego.

   Jednocześnie należy zauważyć, że aktywne zabiegi Polski w trakcie procesu modyfikacji transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T na rzecz szlaku drogowego Via Carpatia zarówno w ramach międzynarodowej współpracy wielostronnej, jak i w relacjach z instytucjami Unii Europejskiej przyniosły wymierny efekt. Znaczna część tego projektu na fragmencie dotyczącym obszaru Polski została włączona do sieci TEN-T zgodnie z przebiegiem postulowanym przez siedem państw sygnatariuszy deklaracji Via Carpatia. Odzwierciedleniem tego są mapy drogowe sieci TEN-T stanowiące załącznik do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1315/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej i uchylające decyzję nr 661/2010/UE.

   Wyjątek stanowi odcinek drogi nr 8 między Białymstokiem a Suwałkami, który ze względu na kwestię zachowania integralności obszarów Natura 2000: Puszcza Knyszyńska i Ostoja Knyszyńska znajdujących się w pobliżu tego odcinka nie został włączony do sieci TEN-T.

   Niemniej jednak nieuwzględnienie tego odcinka drogi w sieci TEN-T nie stanowi przeszkody w jego modernizacji. Jak wskazano powyżej, w chwili obecnej jest realizowany projekt budowy obwodnicy Augustowa.

   Fakt włączenia Via Carpatii do sieci TEN-T daje stronie polskiej możliwość ubiegania się o fundusze europejskie w celu współfinansowania niniejszego przedsięwzięcia.

   Obecnie trwają prace nad nowym ˝Programem budowy dróg krajowych na lata 2014-2020˝ (program), w którym ujęte będą wszystkie inwestycje planowane na przyszłą perspektywę UE 2014-2020. Dokument implementacyjny do ˝Strategii rozwoju transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.)˝ z marca 2014 r. wskazuje, które zadania na ciągach dróg ekspresowych mają szansę ubiegać się o dofinansowanie UE, czyli mogą być też ujęte w nowym programie.

   Resort infrastruktury i rozwoju podczas wyboru inwestycji drogowych ma na względzie maksymalizację finansowania z funduszy europejskich projektów, które spełniają kryteria ujęte w dokumencie implementacyjnym do ˝Strategii rozwoju transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.)˝. Z uwagi na możliwość uzyskania wsparcia inwestycji ze wspólnotowego instrumentu CEF na listę podstawową wpisano projekt S61: odcinek obwodnica Augustowa - granica państwa. Dodatkowo na listę rezerwową CEF wpisano budowę S61 na odcinku Ostrów Mazowiecka - obwodnica Augustowa.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Zbigniew Klepacki

   Warszawa, dnia 1 sierpnia 2014 r.