Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 95) gminy mają prawo powoływać na swoim terytorium jednostki samorządu pomocniczego. W związku z powyższym na obszarze osiedli oraz dzielnic działają społecznie rady osiedlowe. Tymczasem w ostatnim czasie pojawiają się nowe propozycje statutów dla poszczególnych rad, które wchodzą w życie zgodnie z uchwałą powoływaną na poziomie samorządowym.

   Dla przykładu w Bielsku-Białej członkowie rad osiedlowych mają być wybierani w wyborach powszechnych, które będą ważne jedynie w momencie, kiedy weźmie w nich udział co najmniej 3% uprawnionych do głosowania mieszkańców. Kandydaci, którzy do tej pory działali w poszczególnych radach społecznie, będą musieli przeprowadzać kampanie wyborcze finansowane z ich prywatnych środków. Dodatkowo zapisy wskazujące na próg wyborczy będą kolejnym determinantem, który przyczyni się do ich likwidacji. Już sama organizacja wyborów poniesie za sobą dodatkowe koszty, które mogłyby zostać zagospodarowane na inny cel.

   Szanowny Panie Ministrze:

   1. Czy Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zamierza wprowadzić zapisy regulujące sposób wyborów do rad osiedli i dzielnic?

   2. Czy Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zamierza wprowadzić zapisy, na postawie których nie będą rozpisywane wybory powszechne do rad osiedli i dzielnic?

   Z poważaniem

   Poseł Stanisław Szwed

   Bielsko-Biała, dnia 5 czerwca 2014 r.