Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Zwracają się do nas z prośbą o interwencję środowiska stowarzyszeń amazonek w sprawie udostępnienia leku trastuzumab (Herceptin) u pacjentek, u których w badaniu histopatologicznym stwierdzi się przerzuty do więcej niż 9 węzłów chłonnych pachowych.

   Jak wynika z dostępnej literatury medycznej oraz aktualnych zaleceń towarzystw naukowych w zakresie onkologii klinicznej (w tym zaleceń opracowanych przez Polską Unię Onkologii, ESMO i NCCN), uzupełniające leczenie lekiem trastuzumab powinno być stosowane u wszystkich pacjentek z HER2 dodatnim rakiem piersi, u których w pooperacyjnym badaniu histopatologicznym stwierdza się przerzuty do pachowych węzłów chłonnych. Zastosowanie tego leczenia wiąże się bowiem ze względnym zmniejszeniem śmiertelności z powodu raka piersi o 35-40% (w zależności od badania, w którym to było oceniane). We wszystkich zbiorach zaleceń towarzystw onkologicznych jest to rekomendacja kategorii 1, czyli metoda postępowania ˝z wyboru˝, niewzbudzająca żadnych kontrowersji. Zgodnie z zaleceniami i badaniami istotną klinicznie korzyść z zastosowania trastuzumabu odnoszą wszystkie pacjentki z przerzutami do węzłów chłonnych, niezależnie od liczby zajętych węzłów.

   W Polsce leczenie lekiem trastuzumab jest finansowane w ramach programu lekowego, którego opis zawarty jest w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, jednak wyłącznie dla kobiet, u których stwierdzi się przerzuty maksymalnie do 9 węzłów chłonnych pachowych.

   W przypadku programu lekowego ˝Leczenie raka piersi˝ specjaliści onkolodzy proponują wprowadzenie zapisu o konieczności stosowania trastuzumabu w ramach uzupełniającego leczenia pooperacyjnego chorych na raka piersi z dodatnim stanem HER2 (nadekspresja receptorowego białka HER2 lub amplifikacja genu HER2) i obecnością przerzutów w pachowych węzłach chłonnych (niezależnie od liczby zajętych węzłów chłonnych). Twierdzą również, że wymienione wskazanie jest zgodne z zaleceniami wielu towarzystw naukowych i znajduje się w opracowaniu ˝Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych˝.

   W związku z powyższym zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o odpowiedź na następujące pytanie: Jakie są możliwości na szybkie udostępnienie leku trastuzumab (Herceptin) u pacjentek, u których w badaniu histopatologicznym stwierdzi się przerzuty do więcej niż 9 węzłów chłonnych pachowych?

   Z poważaniem

   Poseł Bożena Sławiak oraz grupa posłów

   Sulęcin, dnia 9 maja 2014 r.