Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pana posła Łukasza Krupy w sprawie możliwości wskazania krajowego serwisanta, wykonawcy obsługi i napraw samolotów F-16 i C-130 PSP (SPS-023-26250/14), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   Zabezpieczenie wsparcia eksploatacji samolotów F-16 obecnie realizowane jest bezpośrednio przez ich użytkownika w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach i 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Personel wykonuje obsługi bieżące na poziomie organizational oraz intermediate z wykorzystaniem wyposażenia i sprzętu pomocniczego zakupionego w ramach kontraktu na dostawę samolotów. Podobny sposób wykonywania obsług obowiązuje w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu dla samolotów C-130E Hercules (z wyjątkiem poziomu intermediate). Zgodnie z amerykańsko-polską umową Letter of Offer and Acceptance (LOA) PL-D-QAH, personel techniczny został przeszkolony na ten typ statku powietrznego.

   W przypadku remontu, przeglądu strukturalnego statków powietrznych i silników lotniczych można stosować zapisy decyzji nr 92/MON ministra obrony narodowej z dnia 21 marca 2014 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w zakresie kwalifikowania zamówień i oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (Dz. Urz. MON poz. 101). Dotyczy to zadań ujętych w planie modernizacji technicznej (centralnym planie rzeczowym), a w szczególności zbliżającego się przeglądu strukturalnego (Programmed Depot Maintenance - PDM) na samolotach C-130E Hercules.

   Jednocześnie z uwagi na fakt, że usługi serwisowe nie zostały ujęte w planie modernizacji technicznej, serwisowanie samolotów C-130E i F-16 jest realizowane poza tym planem poprzez wykorzystanie środków finansowych ujętych w planie finansowym Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Skutkuje to brakiem podstaw prawnych do zastosowania wskazanej wyżej decyzji. Wykonawca przyszłych umów dotyczących serwisowania samolotów F-16 i C-130 zostanie wyłoniony w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907, ze zm.). Umowy będą miały charakter umów wieloletnich, z okresem obowiązywania na lata 2015-2018. Rodzimy przemysł lotniczy (np. Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 SA w Bydgoszczy) jest traktowany jako potencjalny wykonawca tych umów.

   Niewątpliwie samoloty F-16 i C-130 mają kluczowy wpływ na możliwość realizacji zadań operacyjnych i strategicznych przez Siły Powietrzne RP. W związku z tym wskazane byłoby, aby w miarę możliwości prawnych, z uwzględnieniem kryteriów konkurencyjności ceny zamówienia, obsługę i naprawy tych maszyn lokować w wyspecjalizowanych krajowych podmiotach przemysłu obronnego. Podmioty te powinny osiągnąć zdolności do zabezpieczenia eksploatacji statków powietrznych na poziomie zakładowym i realizacji obsług wyższego rzędu.

   Łączę wyrazy szacunku

   Podsekretarz stanu

   Maciej Jankowski

   Warszawa, dnia 2 czerwca 2014 r.