Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 9 maja 2014 r. przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Tomasza Pacholskiego w sprawie wprowadzenia powszechnego obowiązku czipowania psów (SPS-023-26229/14) uprzejmie przekazuję następujące informacje.

   Na wstępie należy zauważyć, iż o ile ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej przypisane zostało uszczegółowienie w formie aktów wykonawczych wydanych na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 856) niektórych kwestii związanych z problematyką ustawy, o tyle generalna kompetencja w zakresie materii dotyczącej ochrony zwierząt pozostaje w zakresie właściwości ministra właściwego do spraw rolnictwa (art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej, t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 743, z późn. zm.). Ponadto nadzór nad przestrzeganiem przepisów o ochronie zwierząt sprawuje Inspekcja Weterynaryjna, która podlega ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa (art. 22 ust. 3 ustawy o działach administracji rządowej w zw. z art. 34a ustawy o ochronie zwierząt). Stąd też ewentualne działania legislacyjne zmierzające do zmiany obecnego stanu prawnego znajdują się w gestii tego resortu.

   Jednocześnie należy podkreślić, iż przedmiotowa tematyka została poruszona podczas posiedzenia zespołu problemowego do spraw obszarów wiejskich, wsi i rolnictwa działającego w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Podczas posiedzenia w dniu 15 kwietnia 2014 r. odniesiono się do kwestii utworzenia centralnej ewidencji psów (przedstawiciele strony samorządowej podkreślili, iż apelują o rozpoczęcie budowy systemu CEP przy istniejącym obecnie centralnym rejestrze zwierząt hodowlanych). Podkreślono, iż trwają prace parlamentarne nad zmianą ustawy o ochronie zwierząt, jednak nie ma w nich postulatów samorządów o obowiązku powszechnego znakowania psów. Przedstawiciel resortu rolnictwa poinformował, iż resort podjął działania zmierzające do przygotowania pełnego przeglądu prawa w zakresie możliwości wprowadzenia obowiązku identyfikacji i rejestracji psów. Dodatkowo podjęto działania służące ustaleniu praktyki innych państw UE w zakresie analogicznej problematyki.

   Wskazać należy, że do zakresu działania ministra administracji i cyfryzacji należy jedynie - stosownie do delegacji zawartych w art. 10 ust. 3 i art. 11 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt - ustalenie w drodze rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii Związku Kynologicznego w Polsce, wykazu ras psów uznawanych za agresywne oraz określenie w drodze rozporządzenia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska, zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt. Mając na względzie powyższe, wyjaśnić należy, iż MAC nie zbiera informacji w zakresie wskazanym w interpelacji. Niemniej warto poinformować, iż w ramach rozpatrywania wniosków de lege ferenda Najwyższej Izby Kontroli Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu RP przygotowało projekt nowelizacji przewidujący również rozwiązania dotyczące znakowania psów.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Stanisław Huskowski

   Warszawa, dnia 4 czerwca 2014 r.