Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Do mojego biura poselskiego występują przedstawiciele samorządów gminnych z prośbą o podjęcie działań nad ustawowym wprowadzeniem powszechnego obowiązku czipowania psów.

   Zgodnie z art. 11 i art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r. poz. 856) zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin, w oparciu o uchwalany corocznie gminny program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.

   Na realizację ww. programów gminy przeznaczają znaczne środki. Jednak odławianie i umieszczanie bezdomnych psów w schronisku nie rozwiązuje problemu, a wręcz odwrotnie - z roku na rok rośnie liczba porzucanych przez właścicieli zwierząt. Zjawisku temu sprzyja przede wszystkim anonimowość właścicieli porzucanych zwierząt, czemu mogłoby zapobiec czipowanie psów. Posiadanie w ten sposób oznakowanego psa nie tylko zwiększa dla właściciela poczucie bezpieczeństwa (ułatwia odzyskanie zaginionego zwierzęcia), ale przede wszystkim nakłada na właściciela odpowiedzialność za swojego czworonoga.

   Tak więc umasowienie zabiegu wszczepiania mikroprocesorów, a co za tym idzie, rejestracji właścicieli psów, mogłoby w dużym stopniu rozwiązać problem bezpańskich zwierząt.

   Wprowadzenie obowiązku czipowania psów na terenie konkretnych gmin na podstawie aktu prawa miejscowego w ocenie rzecznika praw obywatelskich jest niezgodne z prawem.

   W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy znane jest Panu stanowisko gmin w sprawie wprowadzenia obowiązku czipowania psów?

   2. Czy ministerstwo zamierza podjąć prace w kierunku ustawowego wprowadzenia tego obowiązku?

   3. Czy uważa Pan, że wprowadzenie tego obowiązku rozwiązałoby problem bezpańskich psów?

   Z poważaniem

   Poseł Michał Tomasz Pacholski

   Łęczyca, dnia 7 maja 2014 r.