Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na wystąpienie z dnia 7 maja 2014 r. (znak: SPS-023-26180/14) dotyczące interpelacji poseł Janiny Okrągły w sprawie opiekunów niepełnosprawnych dorosłych dzieci, uprzejmie informuję.

   Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1456) świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest osobie z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

   Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, a więc ma własny dochód z ww. tytułów.

   Osoby, które nie mają ustalonego prawa do ww. świadczeń emerytalno-rentowych, nie mają tym samym własnych dochodów z ww. źródeł i znajdując się w innej sytuacji, mogą ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne.

   Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440, z późn. zm.) postępowanie w sprawach świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wszczyna się na podstawie wniosku zainteresowanego. Wniosek o emeryturę lub rentę może być wycofany, jednakże nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji (art. 116 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych), tzn. w myśl art. 4779 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji. W razie wycofania wniosku postępowanie w sprawie świadczeń podlega umorzeniu.

   Obowiązujące przepisy nie przewidują natomiast możliwości rezygnacji z przyznanego świadczenia w postaci emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, świadczenia przedemerytalnego itp. (zawieszenie/wstrzymanie wypłaty ww. świadczeń na wniosek strony nie oznacza, że rencista bądź emeryt staje się osobą, która nie ma ustalonego prawa do tych świadczeń).

   Dodatkowo uprzejmie informuję, że z inicjatywy ministra pracy i polityki społecznej, w ramach okrągłego stołu trwają prace, których celem jest wypracowanie nowych, systemowych rozwiązań w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Elżbieta Seredyn

   Warszawa, dnia 23 maja 2014 r.