Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! W 2010 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, chcąc efektywnie konkurować na rynku krajowych i zagranicznych usług sektora budowlano-montażowego, dokonało konsolidacji czterech samodzielnych spółek grupy kapitałowej: Budownictwa Urządzeń Gazowniczych Gazobudowa sp. z o.o., Zakładu Urządzeń Naftowych Naftomet sp. z o.o., Budownictwa Naftowego Naftomontaż sp. z o.o. oraz Zakładu Remontowego Urządzeń Gazowniczych Pogórska Wola sp. z o.o.

   Na podstawie przeprowadzonych przez właściciela analiz połączenie w jeden organizm wcześniej wymienionych podmiotów z punktu widzenia gospodarczego było celowe i uzasadnione. Perspektywy rynku gazu w Polsce przewidywały zwiększenie krajowego wydobycia, budowę nowych połączeń międzysystemowych oraz import skroplonego gazu ziemnego. Ponadto planowane były inwestycje w rozwój systemu transportu gazu oraz zagospodarowanie nowych złóż.

   Założeniem było więc zbudowanie organizacji, która będzie w stanie zaoferować kompleksową realizację zleceń z obszaru górnictwa naftowego i gazownictwa (w formule generalnego wykonawstwa inwestycji), w tym również zagospodarowanie niekonwencjonalnych złóż gazu.

   W 2012 r. po interwencjach załogi oraz związków zawodowych oddziału ZRUG, Naftomontaż i Naftomet pomiędzy parlamentarzystami i radnymi z terenu Tarnowa i Krosna rozpoczęła się walka o przeniesienie centrali spółki z Warszawy, efektem czego od 21 lutego 2013 r. siedzibą spółki PGNiG Technologie SA jest Krosno.

   Szanowny Panie Ministrze, jako poseł z terenu województwa śląskiego zostałem poinformowany przez pracowników oraz przedstawicieli związków zawodowych o sytuacji, jaka zaistniała w oddziale Gazobudowa w Zabrzu w związku z przeprowadzaną po raz kolejny w spółce restrukturyzacją.

   Nadmienię, iż w wyniku uprzednich działań reorganizacyjnych zatrudnienie w oddziale Gazobudowa Zabrze zmniejszyło się w 2011 r. o ok. 150 osób, w 2012 r. o następne 20 osób i na dzień dzisiejszy wynosi 376 osób.

   Zdaniem reprezentantów pracowników oddziału działania władz spółki budzą wśród załogi uzasadnione obawy o przyszłość miejsc pracy, a w perspektywie - również o istnienie samego oddziału w Zabrzu. Jedynego ze wszystkich skonsolidowanych spółek, który posiada zasoby ludzkie i sprzętowe do budowy gazowych obiektów liniowych.

   Podjęte przez zarząd działania, m.in. już wdrożone przenoszenie pracowników centrów kompetencyjnych oraz działów zlokalizowanych w Zabrzu do Tarnowa lub Krosna, powiadomienie powiatowych urzędów pracy o zamiarze zwolnień grupowych (w województwie śląskim 176 osób, czyli tyle, ile liczba etatów całego oddziału lokalizacyjnie - różnica pomiędzy liczbą 376 osób a 176 wynika z faktu zatrudniania przez jednostkę organizacyjną pracowników z obszaru całego kraju) oraz zamierzenia sprzedaży zasobów sprzętu budowlanego, definiowanego pod specjalistyczny profil działalności, którego na polskim rynku nie posiada żaden z innych wykonawców funkcjonujących w branży budowy gazociągów, pozwalają sądzić, iż niepokój pracowników oraz ich rodzin może być uzasadniony.

   Mają powyższe na uwadze, warto przypomnieć, że Gazobudowa powstała w 1950 r. jako przedsiębiorstwo wyspecjalizowane do budowy wysokociśnieniowych sieci gazowych, z którego działów projektowych wydzieliło się w późniejszym czasie przedsiębiorstwo Biuro Studiów i Projektów Gazownictwa Gazoprojekt Wrocław, funkcjonujące jako spółka zależna od PGNiG SA do dnia dzisiejszego.

   Firma, która jako jedyne polskie przedsiębiorstwo uczestniczyła w budowie gazociągu DN 1400 OPAL i NEL jako składowych części Nord Stream i od 8 lat z powodzeniem buduje wysokoprężną sieć gazową DN 800 na terenie Słowenii. Firma, która wg Głównego Urzędu Statystycznego wykonała od początku swego istnienia ponad 75% sieci gazociągowej w Polsce i jako jedyne polskie przedsiębiorstwo była generalnym wykonawcą polskiego odcinka gazociągu jamalskiego (Jamał - Europa Zachodnia). Firma, która jest autorem pomysłu, dokumentacji projektowej i wykonawcą pierwszych stacji redukcyjno-pomiarowych w systemie modułowym. Firma, która jako pierwsze polskie przedsiębiorstwo wprowadziła zintegrowany system zarządzania środowiskiem, jakością, BHP i spawalnictwem wg norm ISO (l998 r.).

   Firma, która wg sprawozdania zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PGNiG za rok 2013 wykonuje 3 z 10 najważniejszych kontraktów realizowanych dla odbiorców zewnętrznych w segmencie pozostałej działalności.

   W związku z przedstawioną sytuacją proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Czy działania podejmowane w ramach restrukturyzacji spółki PGNiG Technologie SA zmierzać będą do ostatecznej likwidacji oddziału Gazobudowa w Zabrzu? Oddziału, którego, jak wynika z posiadanych informacji, przychody ze sprzedaży za 2013 r. wynoszą powyżej 150 mln zł.

   2. Jakie będą przewidywane skutki ekonomiczne i społeczne rezygnacji z prowadzenia działalności oddziału w Zabrzu?

   3. Czy możliwe jest wstrzymanie się z wykonywaniem zaplanowanych decyzji i przygotowanie rozwiązania, które pozwoli utrzymać oddział z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, wysoko wykwalifikowaną kadrą pracowniczą oraz zapleczem technicznym?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Zbyszek Zaborowski

   Katowice, dnia 24 kwietnia 2014 r.