Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Premier! W związku z prowadzeniem prac nad nowym ˝Programem budowy dróg krajowych na lata 2014-2020˝, zwracam się w imieniu mieszkańców miasta i powiatu świdnickiego z wnioskiem o dopisanie do listy zadań planowanych do realizacji w perspektywie finansowej UE 2014-2020 budowy południowo-zachodniego obejścia miasta Świdnicy w ciągu drogi krajowej nr 35.

   Budowa obwodnicy jest od 2000 r. przedmiotem uwagi samorządów lokalnych i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu. Niestety, starania w tej kwestii nie przyniosły pożądanych efektów.

   Jest wiele argumentów na rzecz budowy obejścia Świdnicy. Uzasadniając celowość inwestycji, chciałbym się jednak odnieść bezpośrednio do kryteriów wyboru do realizacji zadań polegających na budowie obejść miejscowości wskazanych w załączniku nr 3 do programu, zachowując kolejność warunków zgodną z załącznikiem.

   1. Średniodobowy ruch pojazdów w ciągu drogi krajowej przewyższa średnia dla sieci dróg krajowych - zgodnie ze stanem obecnym i przewidywanym do 2020 r.

   2. Lokalizacja w ciągu drogi krajowej klasy GP.

   Świdnica jest miastem tranzytowym, przez które przebiega odcinek drogi krajowej nr 35 (granica państwa - Mieroszów - Wałbrzych - Świebodzice - Świdnica - Wrocław), klasy GP, o bardzo uciążliwej dla mieszkańców miasta intensywności ruchu, przewyższającej o ponad 100% średnią dla sieci dróg krajowych. Na wielkość natężenia ruchu na drodze wpływa niewątpliwie fakt, że obsługuje ona komunikacyjne tereny o wysokim stopniu uprzemysłowienia. Należy podkreślić, że w Świdnicy do ruchu miejskiego i tranzytowego, o którym mowa powyżej, włączają się dodatkowo pojazdy poruszające się drogą wojewódzką nr 382 na trasie Dzierżoniów - Świdnica - Strzegom - Legnica - A4. Jednocześnie w połowie przebiegu drogi krajowej w granicach Świdnicy drogi wojewódzka i krajowa mają wspólny przebieg, co powoduje kumulację obydwu strumieni pojazdów.

   Powyższa sytuacja sprawia, że średni dobowy ruch na drodze krajowej na odcinku, gdzie nakładają się potoki tranzytowe dróg nr 35 i 382 wg generalnego pomiaru ruchu (GPR) z 2010 r. wynosi 23 008 poj./dobę, tzn. osiąga wielkość zbliżoną do ruchu autostradowego (odpowiednio 23 285 poj/dobę dla autostrad). Ruch tranzytowy w mieście szacuje się na ok. 75% całości ruchu kołowego, a odnotowany w latach 2005-2010 wzrost natężenia ruchu na wskazanym odcinku wyniósł ponad 25%.

   Jednocześnie zgodnie z GPR 2010 średni dobowy ruch pojazdów samochodowych (SDR) na sieci dróg krajowych wynosił 9888 poj./dobę i był większy o ok. 20% w porównaniu z rokiem 2005.

   Powyższe dane jednoznacznie wskazują, że średniodobowy ruch pojazdów w ciągu drogi krajowej nr 35 w obszarze Świdnicy znacznie przewyższa średnią dla sieci dróg krajowych, a wzrost natężenia ruchu na wskazanym odcinku jest większy w stosunku do wartości uśrednionej.

   3. Zakres współfinansowania prac przygotowawczych oraz realizacji przez jednostkę samorządu terytorialnego.

   4. Stan prac przygotowawczych.

   O wymienioną inwestycję gmina miasto Świdnica zabiega już od 2000 r. kiedy to w porozumieniu z gminą (wiejską) Świdnica oraz powiatem świdnickim zleciły sporządzenie ze środków samorządowych (za kwotę ok. 200 tys. zł) dokumentów w postaci:

   - studium techniczno-ekonomicznego z wyborem wariantu przebiegu obwodnicy,

   - koncepcji programowo-przestrzennej dla wybranego wariantu z analizą ekonomiczną przedsięwzięcia.

   Dokumenty zostały zaaprobowane przez Komisję Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie, w wariancie I - tzw. bliżej miasta. Opracowania stały się materiałem wyjściowym dla firmy Scott Wilson Ltd sp. z o. o., której GDDKiA powierzyła w 2006 r. wykonanie ˝Koncepcji programowej obwodnicy Świdnicy w ciągu drogi krajowej nr 35˝ obejmującej projekt podziału nieruchomości gruntowych. Na jej podstawie, w lutym 2010 r. wydana została decyzja środowiskowa.

   5. Zapewnienie płynności ruchu w całym ciągu drogowym - stopień realizacji celu.

   Świdnica zlokalizowana pomiędzy dwoma aglomeracjami - Wrocławiem i Wałbrzychem, stanowi na odcinku drogi krajowej nr 35, łączącej te 2 miasta, główną barierę wstrzymującą sprawny przepływ pojazdów.

   Z uwagi na wysokie natężenie ruchu oraz usytuowanie drogi krajowej w obszarze Świdnicy potoki samochodów przemieszczają się przez środek miasta, w ciasnej zabudowie, pokonując barierę w postaci 7 skrzyżowań regulowanych sygnalizacją świetlną. Potoki te są tak duże, że żaden cykl świetlny (w szczycie) nie opróżnia skrzyżowania. Nierzadko przejechanie skrzyżowania wymaga 3-4 cykli.

   Należy pamiętać, że mimo priorytetu dla ruchu na drodze krajowej program sygnalizacji świetlnych musi uwzględniać potrzeby mieszkańców przemieszczających się pomiędzy częściami miasta przedzielonego drogą krajową.

   Budowa obwodnicy, która przejmie ruch tranzytowy (75% natężenia) spowoduje, iż strumień pojazdów będzie się przemieszczał w znacznej odległości od miasta - płynnie, bez zatrzymywania. W konsekwencji pokonana zostanie zasadnicza przeszkoda hamująca ruch, co przyniesie efekty w postaci poprawy jego płynności, skrócenia czasu przejazdu, korzyści ekonomicznych i środowiskowych w całym ciągu drogowym pomiędzy Wałbrzychem a Wrocławiem.

   6. Zapewnienie obsługi specjalnych stref ekonomicznych.

   Droga krajowa nr 35 bezpośrednio obsługuje komunikacyjnie specjalne strefy ekonomiczne w Świdnicy, Wałbrzychu i Świebodzicach, pośrednio zaś w Żarowie i Dzierżoniowie. Inwestorzy zainteresowani tworzeniem nowych firm oraz już działający sygnalizują, że podstawową barierą dla budowy i rozwoju podmiotów gospodarczych jest przestarzały i niedrożny system komunikacji. Gwałtowny wzrost natężenia ruchu kołowego, jaki nastąpił w związku z inwestycjami przemysłowymi, wielokrotnie przekracza przepustowość istniejących dróg. Aby zapewnić sprawną obsługę komunikacyjną specjalnych stref ekonomicznych, konieczna jest budowa korytarza drogowego łączącego te centra. Jednym z jego najważniejszych elementów jest południowo-zachodnie obejście Świdnicy.

   7. Zadanie realizowane w ramach kontraktów terytorialnych zawieranych przez MRR.

   Część obejścia Świdnicy wpisuje się w planowany przebieg podsudeckiej drogi, realizowanej w ramach międzyresortowego projektu Via Regia Plus - programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej - EWT, który swoim zasięgiem obejmuje obszar wzdłuż III paneuropejskiego korytarza transportowego (Berlin/Drezno - Wrocław - Lwów - Kijów). Wykonane w ramach programu analizy i prognozy ruchu jednoznacznie wskazują, że odcinek drogi krajowej nr 35 pomiędzy Wałbrzychem a Wrocławiem należy do najbardziej obciążonych ruchem dróg w rejonie Dolnego Śląska.

   8. Przygotowanie przez właściwy samorząd lokalny programu ochrony przed zabudową terenów przyległych do obwodnicy.

   Program ochrony przed zabudową terenów przyległych do obwodnicy jest zrealizowany poprzez opracowanie (zarówno przez gminę miasto Świdnica, jak i gminę Świdnica) miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla obszarów wyznaczonych przebiegiem projektowanego obejścia południowego. Plany określają przeznaczenia terenów i wyznaczają strefy wzdłuż drogi wolne od zabudowy, zapewniające ochronę terenów przyległych.

   Jak wynika z powyższego, budowa południowo-zachodniego obejścia Świdnicy w ciągu drogi krajowej nr 35 wypełnia kryteria programu przesądzające o wyborze zadania do realizacji.

   W ocenie władz lokalnych i mieszkańców jednym z najważniejszych powodów, dla których powinno powstać obejście jest bezpieczeństwo ruchu pieszego i kołowego.

   Tragiczne wypadki drogowe, jakie od wielu lat mają miejsce na drodze DK 35 w granicach Świdnicy, pokazują, iż obawy o bezpieczeństwo mieszkańców są jak najbardziej realne. Statystyka zdarzeń drogowych prowadzona przez Komendę Powiatową Policji w Świdnicy ujawnia na wskazanym odcinku drogi każdego roku 2 ofiary śmiertelne (dane z lat 2004-2013).

   Brak reakcji na ponawiane wnioski o budowę obwodnicy, ale też o choć częściowe ograniczenie następstw wywołanych przebiegiem drogi krajowej 35 (poprawa koordynacji sygnalizacji świetlnych, dobudowa pasów ruchu, budowa chodników itp.) powoduje zniecierpliwienie mieszkańców, którzy zaczynają grozić władzom miasta protestami, z blokadą drogi włącznie.

   Biorąc pod uwagę powyższy problem, proszę o przedstawienie informacji dotyczących możliwości realizacji przedmiotowej inwestycji.

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Teresa Świło

   Świdnica, dnia 23 kwietnia 2014 r.