Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na pismo z dnia 30 kwietnia 2014 r., znak: SPS-023-26020/14, dotyczące interpelacji posła Tadeusza Arkita w sprawie określenia sposobu postępowania w sytuacji, kiedy odpady wywożone są do instalacji zastępczej, a po przetargu regionalna instalacja przetwarzania odpadów komunalnych zgłosiła gotowość przyjmowania odpadów, przedstawiam poniższe wyjaśnienia.

   Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391, z późn. zm.) utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. W tym celu wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest obowiązany zorganizować przetarg na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości albo przetarg na odbieranie i zagospodarowanie tych odpadów i następnie zawrzeć z przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wybranym w drodze przetargu, umowę na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

   W omawianym przypadku miała miejsce sytuacja, w której jakiś czas po rozstrzygnięciu przetargu, w wyniku którego odpady wywożone są do instalacji zastępczej, RIPOK zgłasza, że zwolniły się moce przerobowe i może przyjmować odpady. Prawdopodobnie jest to sytuacja nieprzewidziana w postanowieniach zawartej umowy. Należy zauważyć, że przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie wskazują procedury możliwej do zastosowania w ww. przypadku. Zgodnie z art. 6g ww. ustawy do przetargów w zakresie nieuregulowanym w ustawie stosuje się ustawę z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. Ponadto zgodnie z art. 139 ust. 1 Prawa zamówień publicznych do umów w sprawach zamówień publicznych stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Dodatkowo zgodnie z art. 142 ust. 1 i art. 144 ust. 1 Prawa zamówień publicznych umowę zawiera się na czas oznaczony, jak również zakazuje się istotnych zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określił warunki takiej zmiany. Rozważenia wymaga również, czy nie został spełniony warunek, o którym mowa w art. 145 ust. 1 ww. Prawa zamówień publicznych, zgodnie z którym w razie zaistnienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, zamawiający może odstąpić od umowy w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o tych okolicznościach.

   W związku z powyższym należy przeanalizować zapisy zawartej umowy i postępować zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Janusz Ostapiuk

   Warszawa, dnia 26 maja 2014 r.