Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Korzystając z uprawnień, jakie przysługują mi na mocy art. 192 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, po raz kolejny chciałbym zwrócić uwagę na sprawę związaną z dalszym funkcjonowaniem małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych zajmujących się w szczególności produkcją wędlin wędzonych tradycyjną metodą.

   Od 1 września 2014 r. wchodzą w życie nowe unijne przepisy na mocy rozporządzenia Komisji nr 835/2011, które zmniejszają dozwoloną ilość benzo(a)pirenu w żywności z dopuszczalnych obecnie 5 mikrogramów do 2 mikrogramów na kilogram. Wprowadzenie nowych norm, jak szacują przedsiębiorcy oraz eksperci, zagrozi działalności gospodarczej 100-150 przedsiębiorstw z samej branży mięsnej działających na terenie naszego kraju, zajmujących się produkcją wędlin tradycyjnie wędzonych.

   Rozporządzenie, o którym mowa, dotyczy również innych produktów żywnościowych, takich jak ryby, małże czy przetworzona żywność na bazie zbóż. Jednak to zwłaszcza lokalne małe i średnie przedsiębiorstwa wędliniarskie, które swoją działalność oparły na tradycyjnych metodach produkcji, mogą najsilniej odczuć jego skutki.

   Inne państwa podjęły próby wywalczenia odstępstw od restrykcyjnych norm narzuconych przez Komisję Europejską. Udało się to między innymi Łotwie, która interweniowała w sprawie dopuszczalnego limitu benzo(a)pirenu przy wędzeniu szprotek, oraz Francji zainteresowanej limitami dotyczącymi małż. Polska we właściwym momencie - w trakcie prac nad projektem rozporządzenia - nie przedstawiła postulatów odnośnie istotnej dla niej kwestii obniżenia limitów przy wędzeniu wędlin tradycyjnymi metodami.

   W związku z powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Jakie działania podjął Pan Minister przed Komisja Europejską celem wprowadzenia odstępstw od zakładanych w rozporządzeniu limitów zawartości w żywności substancji smolistych w odniesieniu do wędlin?

   2. Czy ministerstwo rolnictwa podjęło, jeśli tak, to jakie, działania przed Komisją Europejską zmierzające do derogacji przepisów rozporządzenia, której wynikiem byłoby ustalenie dla Polski indywidualnych dopuszczalnych limitów zawartości substancji smolistych przy wędzeniu wędlin metodami tradycyjnymi?

   Z poważaniem

   Poseł Jarosław Gowin

   Kraków, dnia 11 kwietnia 2014 r.