Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Problem nietrzymania moczu dotyczy ok. 4 mln osób w Polsce, czyli 10% naszego społeczeństwa. Nietrzymanie moczu może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy płeć, a mimo to nadal pozostaje tematem tabu.

   Według raportu International Continence Society z 2013 r. NTM występuje znacznie częściej niż inne, bardziej ˝popularne˝, choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, depresja czy nadciśnienie tętnicze.

   Według raportów przedstawionych przez Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti szacuje się, iż ok. 25% osób cierpiących na NTM jest na rencie. U 56,6% z nich występuje lęk, a u 37,6% depresja. 33% ankietowanych przyznało, że NTM było główną przyczyną rozpadu ich rodzin. Kosz absencji chorobowej spowodowanej przez NTM szacuje się na prawie 1,6 mld zł (na podstawie danych GUS).

   Polsce potrzeba długotrwałego i kompleksowego systemu, który doprowadziłby do zredukowania liczby osób, które z powodu nietrzymania moczu zapadają na inne choroby. Osoby takie zwiększają bowiem koszty państwa - przestają pracować i udają się na rentę. Analiza ekonomiczna kosztów leczenia to niewątpliwie jedno z trudniejszych zadań, z jakimi musi mierzyć się rząd.

   W związku z powyższym proszę o informację, czy Ministerstwo Zdrowia planuje jakieś zmiany dotyczące programów leczenia NTM.

   Z poważaniem

   Poseł Beata Małecka-Libera

   Dąbrowa Górnicza, dnia 7 kwietnia 2014 r.