Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na Pani pismo znak: SPS-023-25851/14 z dnia 11 kwietnia br., przy którym przekazano interpelację posłów Piotra Chmielowskiego i Adama Kępińskiego w sprawie wymiany towarowej Polski z Malezją, uprzejmie przekazuję poniżej odpowiedzi na zawarte w ww. interpelacji pytania.

   Załącznik

   1. Jakie wartości eksportu i importu mieliśmy z Malezją w latach 2010-2013?

Kod Sekcje CN 2010 2011 2012 2013
    mln EUR
  POLSKI EKSPORT DO MALEZJI 155,39 119,39 152,08 233,02
  POLSKI IMPORT Z MALEZJI 569,31 511,27 535,60 497,82

   2. Jaka była struktura towarowa eksportu i importu w ww. latach?

   3. Na jaką kwotę w ww. latach wyeksportowano artykuły spożywcze i żywnościowe do Malezji?

   4. Ile misji handlowych współfinansowało lub dotowało Ministerstwo Gospodarki, w ilu uczestniczyło jako wystawca i w ilu wystosowało swojego przedstawiciela? Czy przedstawiciele Ambasady RP w Malezji wspierali wysiłki ministerstwa?

(załącznik - tabele)

   Bieżąca, bezpłatna pomoc polskim przedsiębiorcom - zainteresowanym rozwojem działalności handlowo-inwestycyjnej na rynku malezyjskim - udzielana jest przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji z siedzibą w Kuala Lumpur (placówka zagraniczna MG), którego działalność - oprócz udzielania informacji nt. potencjalnych odbiorców/dostawców polskich towarów, specyfiki kraju urzędowania, otoczenia prawnego biznesu, systemu podatkowego, jak również możliwości inwestycyjnych oraz branż perspektywicznych etc. - polega na bezpośrednich interwencjach w przypadkach nieprawidłowego wywiązywania się partnerów malezyjskich z zobowiązań umownych czy organizacji polskich stoisk informacyjnych podczas wiodących imprez targowo-wystawienniczych.

   Zaangażowanie WPHiI w Kuala Lumpur w organizację stoisk informacyjnych w latach 2011-2014 przedstawia się następująco:

   - rok 2011:

   - udział WPHI w wystawach: z własnym stoiskiem - 8 wystaw, jako zwiedzający - 11 wystaw,

   - udział WPHI w seminariach i konferencjach: jako organizator - 5, uczestnik - 16 (w tym w części wystąpienia i prezentacje),

   - rok 2012:

   - udział WPHI w wystawach: z własnym stoiskiem - 9 wystaw, jako zwiedzający - 14 wystaw,

   - udział WPHI w seminariach i konferencjach: jako organizator - 6, uczestnik - 19,

   - rok 2013:

   - udział WPHI w wystawach: z własnym stoiskiem - 11 wystaw, jako zwiedzający - 21 wystaw,

   - udział WPHI w seminariach i konferencjach: jako organizator - 4, uczestnik - 20,

   - plany na rok 2014:

   - stoiska WPHI na wystawach - 5 (zgodnie z PDP 2014),

   - seminaria i konferencje - 4-6 (zgodnie z PDP 2014, stosownie do potrzeb).

   Ponadto WPHiI w Kuala Lumpur uczestniczy dodatkowo w spotkaniach i naradach radców ekonomicznych i handlowych ambasad PC UE akredytowanych w Malezji (ok. 5-7 spotkań rocznie) oraz w spotkaniach programowych Rady Nadzorczej Izby Przemysłu i Handlu UE-Malezji (EUMCCI), której jest członkiem (zazwyczaj 5 rocznie).

   Liczba organizowanych przez WPHiI stoisk podczas wystaw zmienia się w trakcie roku z uwagi na pojawiające się nowe potrzeby polskich przedsiębiorców, a także z uwagi na nadarzające się okazje np. bezpłatnej lub tańszej, niż zakładano, oferowanej przez organizatorów poszczególnych imprez wystawienniczych powierzchni. Pojawiające się oszczędności pozwalają na zwiększenie ilości imprez, w których WPHiI uczestniczy w danym roku.

   Jednocześnie na terenie Malezji realizowany jest branżowy program promocji przemysłu obronnego, w ramach projektu systemowego ˝Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych˝, poddziałania 6.5.1 Programu Operacyjnego ˝Innowacyjna gospodarka˝, lata 2007-2013, zgodnie z którym w dniach 14-17 kwietnia 2014 r. zorganizowane zostało stoisko informacyjno-promocyjne Ministerstwa Gospodarki na targach Defence Services Asia.

   W trakcie trwania targów przeprowadzono działania marketingowe, które przewidywały wykorzystanie stoiska. W targach uczestniczyły w charakterze wystawców polskie firmy z branży.

   5. Czy i na które towary we wzajemnych stosunkach handlowych z Malezją stosowane są cła?

   W roku 2010 rozpoczęto proces negocjacyjny w sprawie umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Malezją. Obecnie kontynuowane są prace techniczne.

   W roku 2014 Malezja, w związku z zakwalifikowaniem jej do grupy krajów o tzw. średnim wyższym dochodzie (upper middle income), utraciła status beneficjenta ogólnego systemu preferencji taryfowych Unii Europejskiej (GSP). W związku z powyższym relacje handlowe pomiędzy UE a Malezją (członkowie WTO) opierają się obecnie na klauzuli największego uprzywilejowania (tzw. most favoured nation clause, MFN).

   Szczegółowe dane dot. stawek celnych stosowanych przez UE w handlu z Malezją znajdują się w bazie danych TARIC: http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=pl.

   Informacje dot. ceł obowiązujących przy eksporcie z UE do Malezji odnaleźć można w bazie MADB:

   http://madb.europa.eu/madb/datasetPreviewFormATpubli.htm?datacat_id=AT&from=publi.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Jerzy Witold Pietrewicz

   Warszawa, dnia 7 maja 2014 r.