Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Ministro! Z przyjemnością informujemy, iż w dniu 20 lutego br. powołany został Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Otyłości. W jego skład wchodzi obecnie 28 parlamentarzystów.

   Otyłość jest nie tylko problemem zdrowotnym, ale ze względu na to, że w ostatnich latach liczba osób otyłych we wszystkich krajach UE i rozwiniętych krajach świata systematycznie i coraz szybciej rośnie, stała się problemem społecznym i ekonomicznym. To problem tak ważny, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła epidemię otyłości.

   Skutki zdrowotne otyłości to przewlekłe choroby układu krążenia, nadciśnienie, cukrzyca, udary oraz choroby nowotworowe. Otyłość powoduje również negatywne skutki w zakresie funkcjonowania w społeczeństwie osób dotkniętych tym problemem poprzez obniżoną samoocenę, stany lękowe, depresję, małą wydajność w pracy, często brak tolerancji ze strony otoczenia.

   Leczenie chorób związanych z otyłością spowodowało w ostatnich latach drastyczne zwiększenie wydatków na służbę zdrowia. W Polsce przeznaczane jest ok. 11 mld zł na hospitalizację tych chorych rocznie, a ok. 6 mld zł wynoszą koszty leków. Nie mniejsze, aczkolwiek trudne do dokładnego oszacowania, są koszty związane z gorszą wydajnością w pracy, koszty zasiłków chorobowych i rent spowodowanych chorobami spowodowanymi otyłością, które corocznie pokrywa budżet państwa.

   Główną przyczyną otyłości są zmiany w stylu życia. Mała aktywność fizyczna i sposób odżywiania, nadmierne spożycie - a wiec zaburzenia równowagi między spożyciem a wydatkowaniem energii. Problem ten, coraz bardziej narastający w krajach rozwiniętych, został dostrzeżony zarówno przez WHO, jak i Komisję Europejską.

   WHO w 2004 r. ogłosiła strategię dotyczącą diety, aktywności fizycznej i zdrowia. W 2006 r. Polska podpisała Europejską Kartę Przeciwdziałania Otyłości, w której sformułowane są zalecenia dla władz publicznych w zakresie podjęcia działań w walce z epidemią otyłości w następujących zakresach: polityki edukacyjnej, polityki zdrowotnej, polityki transportowej i urbanistycznej, polityki audiowizualnej i medialnej, polityki fiskalnej, polityki społecznej.

   Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że u 62% mężczyzn i 50% kobiet w wieku 20-74 lat stwierdzono nadwagę lub otyłość (45% mężczyzn i 30% kobiet ma nadwagę, a 17% mężczyzn i 15% kobiet jest otyłych). W tym aspekcie dokonano także oceny aktywności fizycznej Polaków. Tylko 30% dzieci i młodzieży oraz 10% dorosłych uprawia formy aktywności fizycznej niezbędne dla potrzeb fizjologicznych organizmu (wg danych Instytutu Żywności i Żywienia).

   Jesteśmy przekonani, że podjęcie wspólnych prac ministerstw i innych instytucji, organizacji pozarządowych, a także naszego zespołu pozwoli na osiągnięcie lepszych efektów w walce z epidemią otyłości. Dlatego zwracamy się do Pani Ministry z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy w Ministerstwie Edukacji Narodowej istnieją jakiekolwiek dokumenty, których celem byłoby ukierunkowanie działań ministerstwa w walce z epidemią otyłości wśród uczniów?

   2. Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej podpisało jakiekolwiek porozumienia z innymi podmiotami (w szczególności z innymi ministerstwami), których celem byłoby wspólne działanie na rzecz przeciwdziałania otyłości?

   3. Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi lub prowadziło jakiekolwiek programy, których celem byłoby przeciwdziałanie otyłości wśród dzieci? Na czym polegały te programy? Ile środków finansowych zostało na nie przeznaczone?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Rajmund Miller

   oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 20 marca 2014 r.