Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Ministro! W 2008 r. wprowadzono w Ministerstwie Edukacji Narodowej nową podstawę programową m.in. w przedmiocie wychowanie fizyczne. Zgodnie z nią uczniowie na lekcjach WF powinni zostać zapoznani z zasadami zdrowego odżywiania się i stylu życia.

   1. Czy ministerstwo lub kuratoria w jakikolwiek sposób monitorują wywiązywanie się przez nauczycieli wychowania fizycznego z tego zadania? Czy ministerstwo posiada jakiekolwiek dane o prowadzeniu tego typu zajęć w szkołach? Czy w centrach doskonalenia nauczycieli zostały zorganizowane kursy, które przygotowałyby nauczycieli wychowania fizycznego do tego zadania?

   We wspomnianej wyżej podstawie programowej wyraźnie napisane jest, że:

   - uczniów nie należy oceniać na podstawie osiąganych przez nich wyników, lecz na podstawie ich zaangażowania w lekcje WF;

   - lekcja WF powinna być tak zorganizowana, by włączyć do ćwiczeń wszystkich uczniów, a nie tylko tych najbardziej sprawnych fizycznie;

   - zajęcia powinny zostać zorganizowane w taki sposób, aby były ciekawe i atrakcyjne dla uczniów.

   Nawet pobieżna obserwacja dokonywana przez rodziców pozwala na stwierdzenie, że w zdecydowanej większości szkół te i inne zalecenia dotyczące zajęć WF nie są realizowane.

   2. Czy ministerstwo posiada jakiekolwiek narzędzia monitorowania tego problemu i podejmowania działań? Czy kuratoria są uprawnione do przeprowadzania wizytacji lekcji WF? Czy wizytacje takie są przeprowadzane? Jakie są ich wyniki?

   3. Czy MEN posiada wiedzę, w ilu szkołach dzieci i młodzież dostają do wyboru drugą i trzecią lekcję wychowania fizycznego?

   4. Kto sprawuje nadzór pedagogiczny nad nauczycielem wychowania fizycznego? Czy ministerstwo posiada jakiekolwiek dokumenty zbiorcze na temat faktycznego sposobu prowadzenia zajęć wychowania fizycznego?

   5. Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi lub prowadziło jakiekolwiek programy, których celem byłoby zachęcanie szkół do takiej organizacji przerw między lekcjami, aby dzieci mogły spędzić ten czas aktywnie na powietrzu?

   6. Ilu nauczycieli wychowania fizycznego rocznie korzysta z pomocy centrów szkolenia nauczycieli? W jakim zakresie?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Rajmund Miller

   oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 20 marca 2014 r.