Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym jednostkami ustawowo powołanymi do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego są m.in. jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

   Aby jednostka OSP mogła zostać włączona do KSRG musi posiadać 4 członków jednostki, którzy przeszli szkolenie z zakresu KPP. Niestety obecne przepisy nie pozwalają na szkolenie z KPP jednostkom nienależącym do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jest to sytuacja kuriozalna, stwarzająca system błędnego koła. Analogiczny problem pojawia się, kiedy jednostka nie jest wpisana do wojewódzkiego planu działania systemu PRM. Obecnie liczba jednostek ochotniczej straży pożarnej włączonych do KSRG wynosi 3841, przy czym w Polsce wszystkich jednostek OSP jest 16 403.

   Powyższe dane pokazują, że ponad 3/4 jednostek OSP w Polsce nie jest uprawnionych do udzielania pierwszej pomocy osobą poszkodowanym w wypadkach. Jest to sytuacja niedorzeczna, ponieważ to właśnie strażacy ochotnicy są członkami jednostek, które najczęściej jako pierwsze docierają na miejsca wypadków. Społeczeństwo oczekuje od strażaka posiadania umiejętności udzielania pomocy w każdej sytuacji życiowej. Tymczasem przepisy rozporządzenia ministra uniemożliwiają nabywania umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Jest pełna zgoda, że strażak w systemie ratownictwa medycznego powinien być pełnym profesjonalistą. Dlaczego jego kolega, który chce nabyć podstawowe umiejętności, nie może ich zdobyć? Jako prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Małopolsce muszę odpowiadać na to irracjonalne pytanie.

   Praktyka życia codziennego ukazuje, że umiejętność z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy strażacy powinni nabywać bez jakichkolwiek ograniczeń, jeżeli tylko chcą. A należy podkreślić, że chcą i powinni spotkać się ze zrozumieniem, a nie ograniczeniami.

   W związku z powyższym jako reprezentant obywateli pragnę zapytać:

   1. Jakie kroki podjęło ministerstwo w zakresie zmiany przepisów dotyczących ratownictwa medycznego?

   2. Czy ograniczenia w szkoleniu strażaków z zakresu kwalifikacyjnej pierwszej pomocy są znane Panu Ministrowi?

   Poseł Edward Siarka

   Nowy Targ, dnia 19 marca 2014 r.