Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do interpelacji panów posłów Piotra Chmielowskiego i Adama Kępińskiego (pismo nr SPS-023-25393/14 z dnia 20 marca br.) w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji poniżej przedstawiam odpowiedzi na pytania w niej zawarte.

   1. Jakim budżetem dysponuje Europejski Fundusz na rzecz Demokracji?

   W latach 2013-2015 fundusz będzie dysponował budżetem w wysokości ok. 27 mln euro, na który składają się środki z Komisji Europejskiej oraz dobrowolne wpłaty państw członkowskich UE. Przyznany przez KE grant w wysokości 6,2 mln euro pokrywa głównie administracyjne koszty funkcjonowania instytucji. Kontrybucje z państw członkowskich są przeznaczane na realizację projektów i programów.

   2. Jakie projekty wdrożył w roku 2013?

   Główną istotą EED jest udzielanie grantów organizacjom społeczeństwa obywatelskiego w krajach europejskiego sąsiedztwa, a nie samodzielne realizowanie projektów. Fundusz rozpoczął proces przyjmowania wniosków o wsparcie w sierpniu 2013 r. Od tego czasu EED podjął decyzję o sfinansowaniu 81 inicjatyw, w tym 47 ze wschodniego sąsiedztwa i 34 z południowego, na łączną kwotę ok. 5 mln euro. Informacje o udzielonych przez EED grantach znajdują się na stronie internetowej: https://www.democracyendowment.eu/we-support/.

   3. Jakie kryteria będą obowiązywały w konkursie grantowym w 2014 r. przy przyznawaniu dotacji?

   Udzielanie przez EED grantów nie podlega procedurom konkursowym. Za powstaniem EED stała idea elastyczności działania i braku biurokratycznych kryteriów. Wnioski przyjmowane są na bieżąco, a podejmowanie decyzji finansowych przez komitet wykonawczy następuje w przeciągu maksymalnie dwóch miesięcy. W szczególnych sytuacjach możliwe jest udzielenie wsparcia przy użyciu nadzwyczajnej procedury (decyzja w ciągu 72 godz.). Grono beneficjentów jest znacznie szersze niż w przypadku instrumentów finansowych UE, gdyż obejmuje również niezarejestrowane organizacje i indywidualnych liderów przemian demokratycznych. Wnioski o wsparcie składane za pośrednictwem strony internetowej (w jęz. angielskim, arabskim, francuskim lub rosyjskim) muszą dotyczyć działań w krajach objętych europejską polityką sąsiedztwa oraz wpisywać się w misję EED.

   4. Dlaczego fundusz używa na swojej stronie internetowej nazwy Fundacja Solidarności Międzynarodowej?

   Na stronie EED: https://www.democracyendowment.eu nigdzie nie pojawia się nazwa Fundacji Solidarności Międzynarodowej, która jest niezależną polską instytucją wspierającą demokrację na świecie.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Henryka Mościcka-Dendys

   Warszawa, dnia 9 kwietnia 2014 r.