Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację złożoną przez pana Rajmunda Millera oraz grupę posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie poprawek do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i zmianie niektórych innych ustaw, dotyczących kierunku: analityka medyczna, przekazaną przy piśmie pana Marka Kuchcińskiego - wicemarszałka Sejmu z dnia 18 marca 2014 r., znak: SPS-023-25332/14, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.

   Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia na kierunkach medycznych, w tym na kierunku: analityka medyczna, jest konieczne, mając na względzie szczególny charakter studiów medycznych, specyfikę kształcenia i wykonywania zawodów medycznych. Pragnę zaznaczyć, iż tylko spełnienie wszystkich efektów kształcenia może zapewnić prawidłowe przygotowanie absolwenta do pracy w zawodzie diagnosty laboratoryjnego.

   Kształcenie w zawodach medycznych wymaga pełnej realizacji ściśle określonego programu kształcenia oraz nabycia wiedzy i umiejętności określonych w tym programie. Ponadto należy podkreślić, iż ww. kształcenie powinno odbywać się pod nadzorem wysokospecjalistycznej kadry dydaktycznej w uczelniach odpowiednio przygotowanych do kształcenia przeddyplomowego, zapewniających odpowiednią bazę dydaktyczną.

   Mając na uwadze, iż wyniki badań laboratoryjnych stanowią podstawę postawienia właściwej diagnozy lekarskiej, doboru właściwej terapii i oceny efektów leczenia, w mojej opinii bardzo istotne jest zapewnienie odpowiedniej jakości kształcenia przygotowującego do pracy w medycznych laboratoriach diagnostycznych i do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego.

   Jednocześnie informuję, iż w toku konsultacji społecznych nad projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw, mając na uwadze zapewnienie wysokiej jakości kształcenia na kierunkach medycznych, w tym na kierunku: analityka medyczna, resort zgłaszał m.in. uwagi dotyczące wprowadzenia przepisów stanowiących, iż kształcenie w zakresie analityki medycznej może być realizowane wyłącznie na jednolitych studiach magisterskich w oparciu o obowiązkowe standardy kształcenia. Zgłoszono także uwagę dotyczącą utrzymania standardów kształcenia także dla innych kierunków medycznych.

   Ponadto pragnę podkreślić, iż powyższe kwestie są obecnie przedmiotem prac podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego Sejmu RP, podczas której, wobec braku zgody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na wprowadzenie zaproponowanych zmian, o które wnioskowała Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, przewodnicząca podkomisji zobowiązała Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do wypracowania wspólnego stanowiska w przedmiotowym zakresie. W dniu 19 marca br. na posiedzeniu podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego wspólne stanowisko zostało przekazane pod obrady podkomisji.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Sławomir Neumann

   Warszawa, dnia 9 kwietnia 2014 r.