Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Zapisy proponowane w projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw umożliwiają uzyskanie dyplomu magistra analityki medycznej drogą inną niż jednostopniowe studia magisterskie na uniwersytetach medycznych. Praca diagnosty laboratoryjnego wymaga najwyższego poziomu wiedzy, ponieważ 70-90% decyzji lekarskich opiera się na wynikach badań laboratoryjnych. W większości państw UE czynności polskiego diagnosty laboratoryjnego wykonują lekarze lub farmaceuci. Należy podkreślić, że program ich kształcenia jest jednolity i opisany w Dyrektywie Unijnej.

   Proponowane w projekcie ustawy zmiany doprowadzą do obniżenia poziomu wykształcenia w zawodzie diagnosty medycznego. Skutkiem takich decyzji będzie realne zagrożenie dla poziomu leczenia w Polsce. Uważamy, że z tych powodów kierunki medyczne powinny być wyłączone z możliwości potwierdzania efektów kształcenia drogą inną niż formalna. Ponadto proponowane przez środowisko medyczne wprowadzenie zapisu dotyczącego kształcenia w zakresie analityki medycznej w oparciu o obowiązkowe standardy kształcenia nie narusza regulacji Parlamentu Europejskiego.

   Brak określonych standardów na kierunku analityki medycznej spowoduje, że kwalifikacje zawodowe uzyskane na podstawie proponowanych przez ministerstwo zapisów w poprawkach do ustawy nie będą uznawane w innych państwach UE, co może stanowić rażące naruszenie założeń dyrektywy unijnej dotyczących europejskiego rynku pracy. Istnieje zatem konieczność powrotu do kształcenia na kierunku analityki medycznej w oparciu o jednostopniowe studia magisterskie. Wyłącznie taki program kształcenia pozwoli na uzyskanie wysokiego poziomu wiedzy pozwalającego na to, aby diagnosta laboratoryjny był pełnowartościowym współuczestnikiem procesu diagnostycznego.

   Zwracamy się do Pana Ministra z pytaniem: Jakie jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia wobec proponowanych zmian w przepisach ustawy, które mogą przynieść przedstawione powyżej negatywne skutki?

   Z poważaniem

   Poseł Rajmund Miller oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 14 marca 2014 r.