Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W związku z interpelacją pana posła Łukasza Krupy z dnia 21 lutego br., przesłaną przy piśmie nr SPS-023-24913/14, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.

   1. Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wdrażającej dyrektywę 2011/24/UE ws. stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 18 marca br. i skierowany do Sejmu.

   2. Uprawnienia świadczeniobiorców do korzystania z niezbędnego leczenia w trybie planowym w innych państwach Unii Europejskiej, którego koszty pokrywane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia, realizowane są w oparciu o przepisy art. 25 i 26 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) oraz rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz. U. z 2007 r. Nr 249, poz. 1867, z późn. zm.). Zgodnie z ww. przepisami prezes NFZ wydaje zgodę na przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych, niezbędnych dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta, w innym państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), jeżeli nie mogą one zostać przeprowadzone w kraju w terminie dopuszczalnym z medycznego punktu widzenia. Dotyczy to również świadczeń, które aktualnie w ogóle nie są wykonywane w kraju, przy czym w tym przypadku zgoda prezesa NFZ może obejmować również udzielenie świadczeń w państwie innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej lub EFTA.

   Należy podkreślić, że decydujące znaczenie przy podejmowaniu decyzji w sprawie wniosków o wydanie zgody prezesa funduszu na przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju mają względy medyczne, a przy ocenie wniosków uwzględniane są w szczególności opinie konsultantów wojewódzkich, a także konsultantów krajowych w odpowiednich dziedzinach medycyny.

   Należy również poinformować, że w roku 2013 pozytywną decyzją prezesa funduszu zakończyło się 140 postępowań w sprawie ww. wniosków, a tylko w 26 przypadkach wydano decyzje odmowne.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Sławomir Neumann

   Warszawa, dnia 2 kwietnia 2014 r.