Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację SPS-023-24905/14 posłów Małgorzaty Sadurskiej i Andrzeja Jaworskiego w sprawie sfinansowania odbudowy i remontu Pokamedulskiego Zespołu Klasztornego w Wigrach, proszę przyjąć następujące wyjaśnienia.

   Obiekt, który był siedzibą Domu Pracy Twórczej w Wigrach, państwowej instytucji kultury, jest własnością kościelną i był użytkowany na podstawie umowy zawartej na okres 50 lat w dniu 10 lipca 1973 r., wraz z aneksami oraz szeregiem umów cząstkowych.

   Decyzja o likwidacji instytucji była poprzedzona szeregiem rozmów dotyczących dalszych losów tego obiektu. W ich trakcie Jego Ekscelencja Biskup Ełcki Jerzy Mazur jesienią 2008 r. poinformował o zamiarze powołania nowej instytucji kościelnej, także w części poklasztornego zespołu dotychczas zajmowanej przez DPT. Zamiar został zrealizowany 8 grudnia 2010 r. utworzeniem Wigierskiego Areopagu Nowej Ewangelizacji z siedzibą w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach. W tych warunkach kontynuowanie działalności DPT w Wigrach stało się niemożliwe.

   W związku z wolą Jego Ekscelencji nieprzedłużania umowy dzierżawy, działając zgodnie z ustawą z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406), minister KiDN w dniu 19 czerwca 2009 r. wydał obwieszczenie o zamiarze i przyczynach likwidacji instytucji kultury Dom Pracy Twórczej w Wigrach, w dniu 9 grudnia 2010 r. wypowiedział umowę dzierżawy, a następnie wydał zarządzenie ministra KiDN nr 31 z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie likwidacji Domu Pracy Twórczej w Wigrach.

   W okresie użytkowania ministerstwo łożyło stosowne środki na utrzymanie instytucji, działalność statutową oraz bieżące remonty i modernizację zabytkowego obiektu. Jednakże dalsze środki MKiDN mogłoby przeznaczać w sposób bezpośredni na konserwację i modernizację wigierskiego zespołu tylko w sytuacji ponownego zawarcia wieloletniej umowy dzierżawy, która oznaczałaby stabilne warunki do realizacji zadań statutowych państwowej instytucji kultury.

   Odnosząc się do przywoływanego przez posłów porozumienia w przedmiocie powołania wspólnej komisji ekspertów zawartego w dniu 24 marca 2010 r., uprzejmie wyjaśniam, że przedmiotem prac ekspertów nie były wzajemne rozliczenia stron wynikające z zawartej w 1973 r. umowy.

   Pragnę również poinformować, że zalecenia zawarte w wystąpieniu pokontrolnym Najwyższej Izby Kontroli z dnia 28 lutego 2011 r. (tekst ujednolicony) zostały zrealizowane, tj. dyrektor-likwidator wykorzystał je w bieżącej pracy instytucji w likwidacji oraz dokonał weryfikacji rozliczenia z parafią rzymskokatolicką z tytułu należności za zwiedzanie zespołu pokamedulskiego w Wigrach w latach 2005-2008.

   Dodam, że MKiDN systematycznie łoży środki na ochronę zabytków niezależnie od ich formalnego statusu, tak więc strona kościelna ma wszelkie prawa skorzystać z istniejących możliwości w ramach odpowiednich ministerialnych programów, może także ubiegać się o przyznanie na ten cel środków europejskich.

   Ponadto uprzejmie informuję, że korzystając z ustawowych uprawnień, przed zakończeniem likwidacji DPT podjąłem decyzję o nieodpłatnym przekazaniu Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach pamiątek po pobycie Jana Pawła II na Wigrach. Przekazany na ręce proboszcza ks. Dariusza Rogińskiego zbiór pamiątek papieskich stał się podstawą do utworzenia w ramach nowej instytucji Muzeum im. Jana Pawła II.

   Z poważaniem

   Minister

   Bogdan Zdrojewski

   Warszawa, dnia 26 marca 2014 r.