Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Departament Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji III pismem, nr MSP/DNWiP3/WP/4811/09(AB-428-20/09), z dnia 30 grudnia 2009 r. poinformował zakładowe organizacje związkowe działające w WPEC w Legnicy o przeniesieniu własności tej spółki na rzecz Energetyka sp. z o.o. w Lubinie, co kończyło proces prywatyzacji tej spółki. Pozostałe 15% akcji zostało udostępnione pracownikom.

   W umowie prywatyzacyjnej w art. 6: Sprawy pracownicze strony transakcji (bez uzgodnienia ze związkami zawodowymi) w § 2 odnosiły się do zagadnienia związanego z pakietem akcji pracowniczych. W cytowanym paragrafie kupujący złożył deklarację nabycia w terminie 60 miesięcy od dnia zamknięcia akcji spółki nabytych przez pracowników po uzgodnionej między stronami cenie.

   Termin ten niebawem upływa, a kupujący nie wykazuje większego zainteresowania odkupieniem od pracowników pakietu posiadanych przez nich akcji.

   Działający w imieniu pracowników związek zawodowy, wymuszając na nowym właścicielu dyskusje na temat warunków wykupu akcji pracowniczych, jak dotąd nie uzyskał jednoznacznej deklaracji w tej sprawie.

   Pracownicy będący właścicielami pakietu akcji pracowniczych oczekują dotrzymania deklaracji wykupu ich akcji. W przeciwnym razie akcje te będą akcjami zamrożonymi, które nie będą miały szansy być zamienione na środki pieniężne.

   Taki stan, tak w świetle umowy prywatyzacyjnej (deklaracje kupującego), jak i w świetle obowiązującej ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw, nie może być akceptowany.

   Partycypacja pracownicza w procesie prywatyzacji winna być rzeczywista, a nie symboliczna. Istotą w przypadku tej prywatyzacji i pojawiającego się problemu z wykupem akcji pracowniczych jest postawa sprzedającego ministra skarbu państwa w zakresie dotrzymywania zapisów umowy prywatyzacyjnej.

   Czy MSP, stojąc na straży wykonania umowy prywatyzacyjnej, włączy się w proces wykupu akcji pracowniczych, oczekując od kupującego dotrzymania zobowiązań i godziwej zapłaty za akcje będące w posiadaniu pracowników?

   Przez godziwą zapłatę rozumieć należy cenę zbliżoną do ceny za akcję, jaką uzyskał Skarb Państwa. WPEC w okresie po prywatyzacji nie stracił przecież na wartości, a inwestując i wchodząc do grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź SA, na wartości zyskał.

   Z poważaniem

   Poseł Ryszard Zbrzyzny

   Warszawa, dnia 19 lutego 2014 r.