Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Zgodnie z planami Zarządu Województwa Małopolskiego spółka Przewozy Regionalne Oddział Małopolski w 2014 r. ma zawiesić całkowicie kursowanie pociągów na linii: Kraków - Wadowice, Sucha Beskidzka - Zakopane i Nowy Sącz - Krynica oraz ograniczyć prace eksploatacyjne na pozostałych liniach.

   Pretekstem do zmian są: remonty na wielu trasach kolejowych Małopolski, brak podpisanej umowy z marszałkiem województwa małopolskiego na przewozy regionalne, spadek liczby pasażerów oraz zmniejszenie wpływów z biletów.

   Linia Kraków - Zakopane to jedyna droga biegnąca pod Giewont. Tą trasą codziennie podróżują do pracy lokalni mieszkańcy oraz turyści przybywający na wypoczynek. Tak długie wyłączenie ruchu kolejowego na południu Polski spowoduje w praktyce całkowitą rezygnację pasażerów z usług kolei. Przewozy Regionalne nie wykluczają, że kursy do Zakopanego mogą w przyszłości na stałe zniknąć z rozkładu jazdy. Działania te prowadzą do strajku generalnego na kolei.

   Skutkiem powyższych zmian będzie również zwolnienie grupowe 250 pracowników (ok. 25% wszystkich pracowników), o czym poinformował dyrektor Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. Zwolnienia mają nastąpić w marcu.

   Należy przypomnieć, że w 2013 r. spółka Przewozy Regionalne zwolniła 150 osób. Małopolski Zakład Regionalny w Krakowie likwiduje wszystkie kasy biletowe. Do końca maja w Krakowie nie będzie kas biletowych Przewozów Regionalnych. To oczywiście wpłynie także na stan zatrudnienia i pociągnie za sobą kolejne zwolnienia. Jeżeli ten scenariusz zostanie zrealizowany, to będzie on końcem komunikacji kolejowej w regionie Małopolski.

   Na opisane powyżej problemy Przewozów Regionalnych, które bez interwencji rządu nie zostaną rozwiązane, nakłada się zapowiedź spółki PKP InterCity o likwidacji połączeń komunikacyjnych między Krakowem a Zakopanem. Realizacja tych pomysłów byłaby kuriozalna i zaprzepaści wieloletnią budowę linii kolejowej Kraków - Zakopane przez poprzednie pokolenia.

   Obszar południowej Polski potrzebuje natychmiastowego zainteresowania oraz interwencji ministerstwa w zakresie budowy i utrzymania infrastruktury kolejowej.

   W związku z powyższym jako reprezentant obywateli pragnę zapytać:

   1. Jakie działania podjęło ministerstwo, aby uratować sytuację w Przewozach Regionalnych i InterCity województwa małopolskiego?

   2. Czy ministerstwo zdaje sobie sprawę, jak dramatyczne będą skutki zawieszenia, a w przyszłości likwidacji połączeń kolejowych, które doprowadzą do masowych zwolnień oraz zlikwidowania transportu kolejowego w województwie małopolskim?

   3. Czy prowadzona jest analiza racjonalnych wydatków inwestycyjnych?

   Poseł Edward Siarka

   Nowy Targ, dnia 18 lutego 2014 r.