Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. Nr 73, poz. 350, z późn. zm.), kierując się szeroko pojętym interesem społecznym, uprzejmie proszę Pana Ministra o informację na temat zmian własnościowych farm wiatrowych eksploatowanych w Polsce i skutków tych zmian dla rolników wydzierżawiających te grunty pod budowę wiatraków i drogi dojazdowe oraz dla gmin, na terenie których eksploatowanych są farmy wiatrowe.

   Uzasadnienie: W ostatnich kilku latach na terenie woj. świętokrzyskiego zdecydowanie wzrosło zainteresowanie inwestorów budową wiatraków. Zapewne sprzyja temu możliwość pozyskania przez inwestorów środków finansowych z funduszy unijnych na realizację tych inwestycji. Wszak w perspektywie finansowej 2014-2020 na odnawialne źródła energii przeznaczona będzie niebagatelna kwota 60 mld zł. Jednak prawda o wiatrakach i ich rzeczywistym oddziaływaniu na przyrodę i jakość życia mieszkających w ich pobliżu jest inna niż obrazów z kolorowych folderów, którymi czaruje się masowych odbiorców, jak kiedyś na temat wysokich emerytur z OFE.

   Grunt pod wiatraki inwestorzy wydzierżawiają od miejscowych rolników na podstawie umowy, często deklarując zmodernizowanie sieci dróg lokalnych oraz utworzenie nowych miejsc pracy przy budowie i eksploatacji wiatraków. W województwie, w którym bezrobocie na koniec 2014 r. osiągnęło poziom 16,5% przy krajowym w wysokości 13,4%, należy przyznać, że są to kuszące argumenty. Jednak nie wszystkich one kuszą. Niestety zamiar budowy wiatraków dzieli mieszkańców gmin oraz rodzi ich krytyczny stosunek do wójtów, którzy podejmują działania mające na celu umożliwienie realizacji inwestycji. Natomiast wójtowie w budowie farm wiatrowych na terenie gmin przez nich zarządzanych dostrzegają szansę na zwiększenie dochodów budżetu gminy. Również rolnicy, którzy wydzierżawili grunt pod budowę wiatraków, liczą na dodatkowe przychody do domowego budżetu, co przy niskiej dochodowości ich gospodarstw rolnych jest ważnym powodem. Niestety brak w polskim prawie przejrzystych przepisów w zakresie zasad budowy farm wiatrowych oraz wyników badań mówiących o wpływie wiatraków na jakość życia osób mieszkających w ich otoczeniu powoduje, że rośnie liczba protestów przeciw budowie farm wiatrowych.

   Mając powyższe na uwadze, proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Dlaczego Pan Minister w imieniu rządu nie zadbał o przeprowadzenie badań w celu określenia wpływu pracy wiatraków na jakość życia mieszkających w ich sąsiedztwie.

   2. Dlaczego Pan Minister, działając w imieniu rządu, nie spowodował określenia w polskim prawie jasnych przepisów określających warunki i zasady budowy farm wiatrowych określających minimalną odległość wiatraków od zamieszkiwanych zabudowań.

   3. Przeciętnie po jakim okresie firmy będące inwestorem sprzedają farmy wiatrowe firmom specjalizującym się w eksploatacji farm wiatrowych i produkcji energii elektrycznej? Nadmieniam że firmy zainteresowane budową farm wiatrowych najczęściej są firmami projektowymi, jak wynika z doświadczenia, najczęściej niezainteresowanymi ich eksploatacją.

   4. Jakie firmy na terenie Polski wykupują od inwestorów farmy wiatrowe? Proszę o określenie, w jakich krajach są te firmy zarejestrowane, i o podanie ich nazw.

   Wnoszę również o poinformowanie mnie o decyzjach, jakie Pan Minister podjął w przedmiotowej sprawie.

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Maria Zuba

   Warszawa, dnia 17 lutego 2014 r.