Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pana posła Tadeusza Arkita (znak: SPS-023-24382/14) w sprawie zasad rekrutacji do publicznych szkół, uprzejmie informuję.

   Zadaniem samorządu gminnego jest m.in.:

   - samodzielne ustalanie sieci publicznych przedszkoli i szkół podstawowych oraz gimnazjalnych, a także granic ich obwodów,

   - opracowywanie wniosków w zakresie utrzymywania szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, przedszkoli i placówek oświatowych oraz zapewnienia im lokalnych i materialnych warunków do realizacji programów dydaktyczno-wychowawczych i innych zadań statutowych oraz likwidacji tych jednostek.

   Wyżej wymienione zadania są określone w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. Nr 142 poz. 1591, ze zm.) oraz ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 Nr 256, poz. 2572, ze zm.). Powyższe regulacje upoważniają jednostki samorządu terytorialnego do ustalenia, w porozumieniu z dyrektorami szkół, liczby oddziałów klas I oraz liczby uczniów przyjmowanych do klas I, uwzględniając przepisy art. 61 ust. 3 i 4 ustawy o systemie oświaty w brzmieniu określonym w ustawie z dnia 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1265), zgodnie z którymi zajęcia edukacyjne w klasie I od roku szkolnego 2014/2015 i sukcesywnie w kolejnych latach w klasach II-III szkoły podstawowej nie mogą być prowadzone w oddziałach liczących więcej niż 25 uczniów.

   Należy jednocześnie podkreślić, że w przypadku gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ogólnodostępnych takich ograniczeń nie ma. Decyzję w tym zakresie podejmuje organ prowadzący. Jednostka samorządu terytorialnego, podejmując decyzję w ww. zakresie, powinna zapewnić warunki działania szkoły, w tym bezpieczne i higieniczne warunki nauki, wychowania i opieki, oraz wyposażyć szkoły w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania, zgodnie z przepisami art. 5 ust. 7 pkt 1 i 4 cyt. ustawy o systemie oświaty. Równocześnie uprzejmie wyjaśniam, że ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 7) nie wprowadziła nowego pojęcia ˝wolne miejsca˝. Tym pojęciem posługiwano się również w przepisach obowiązujących przed dniem wejścia w życie ww. ustawy.

   Zgodnie z § 4 pkt 2 i § 5 ust. 1 pkt 2 już nieobowiązującego rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 26, poz. 232, z późn. zm.) dzieci zamieszkałe poza obwodem danej szkoły podstawowej lub gimnazjum były przyjmowane, gdy szkoła dysponowała wolnymi miejscami. W obecnie obowiązującym art. 20e ust. 3 ustawy o systemie oświaty w ten sam sposób uregulowano kwestie przyjmowania dzieci zamieszkałych poza obwodem. W ww. przepisie określono, że ˝kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej lub publicznego gimnazjum mogą być przyjęci do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana publiczna szkoła podstawowa lub dane publiczne gimnazjum nadal dysponuje wolnymi miejscami˝.

   Reasumując, przepisy dotyczące warunków utworzenia oddziałów oraz przyjmowania uczniów zamieszkałych poza obwodem danej szkoły nie zmieniły się po wejściu w życie ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, a decyzja dotycząca liczby tworzonych oddziałów m.in. w publicznych szkołach podstawowych i gimnazjach nadal należy do organów prowadzących.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Joanna Berdzik

   Warszawa, dnia 6 marca 2014 r.