Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Stan faktyczny: Wprowadzone zmiany dotyczące zasad rekrutacji do publicznych szkół zawarte w ustawie z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty dla wielu dyrektorów i osób odpowiedzialnych za prowadzenie placówek oświatowych wydają się być nie do końca jasne. Podają oni też w wątpliwość interpretację, jaką stosować mogą w tym zakresie organy prowadzące szkoły.

   Kwestią, która rodzi możliwości różnej interpretacji, jest dla nich sformułowanie ˝wolne miejsca w szkole˝ zawarte w ustawie, a odnoszące się do przepisów rekrutacji uczniów. Nie do końca jasna jest dla nich definicja tego sformułowania i kryteriów, jakimi należy kierować się przy uznaniu powstania wymienianych ˝wolnych miejsc˝. Pojawiają się przy tym obawy, że przepisy dotyczące rekrutacji mogą ograniczać przyjęcia dzieci spoza obwodu danej szkoły, a które wyrażają chęć do prowadzenia nauki w tej właśnie placówce. Istnieje bowiem wiele szkół, które wysokim poziomem nauczania, osiąganymi przez uczniów wynikami czy też posiadanymi certyfikatami przyciągają młodzież, która pragnie zapewnić sobie jak najlepsze warunki kształcenia. Często zdarza się, że do takich placówek w większości uczęszczają dzieci spoza jej obwodu. Dotychczas organy prowadzące, widząc zapotrzebowanie, od lat wydawały takim szkołom zgody na utworzenie dodatkowych oddziałów. Obawy i wątpliwości dyrektorów szkół dotyczą tego, czy organy prowadzące dalej mogą tak postępować. Gdyby taki stan rzeczy uległ zmianie, to wydaje się, że wpływałby niekorzystnie na daną placówkę i mogłoby to w konsekwencji powodować zwolnienia nauczycieli z wieloletnim doświadczeniem w pracy z młodzieżą.

   Pytania:

   1. Czy organ prowadzący może wydać danej szkole zgodę na utworzenie dodatkowych oddziałów, przy zwiększonym zapotrzebowaniu ze strony uczniów spoza jej obwodu, a jeśli tak, to na jakich zasadach miałoby się to odbywać?

   2. Czy pod pojęciem ˝wolne miejsca˝ rozumiany jest fakt dysponowania przez placówkę bazą lokalową i ukończenia określonej liczby oddziałów, które kończą szkołę (np. gdy w szkole istnieją cztery oddziały, a uczniów z jej obwodu wystarczy na utworzenie dwóch oddziałów)?

   3. Czy przez pojęcie ˝wolne miejsca˝ rozumiane jest dopełnienie liczby dzieci w klasie spoza obwodu do 28 uczniów?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Tadeusz Arkit

   Warszawa, dnia 6 lutego 2014 r.