Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację posłów Doroty Rutkowskiej i Cezarego Grabarczyka przekazaną przy piśmie z dnia 7 lutego br. (znak: SPS-023-24244/14) w sprawie implementacji ˝Strategii rozwoju transportu do 2020 r.˝, poniżej przedstawiam następujące stanowisko.

   Odnosząc się do kwestii dotyczącej projektu budowy odcinka nowej linii kolejowej od Warszawy do Bełchowa znajdującego się w projekcie dokumentu implementacyjnego (DI), który został opublikowany na stronie internetowej MTBiGM w dniu 11 lipca 2013 r., informuję, że inwestycja pn. ˝Poprawa przepustowości linii kolejowej E20 na odcinku Warszawa - Kutno˝ ujęta w wersji z czerwca 2013 r. (DI) nie zakładała budowy linii kolejowej na odcinku Warszawa - Bełchów w śladzie linii KDP. Zakres rzeczowy projektu zasadniczo nie uległ zmianie, w wersji DI z grudnia 2013 r. dokonano jedynie jego podziału na dwa etapy (kolejno pozycja 9 i 21). Dodatkowo projekt pn. ˝Poprawa przepustowości linii kolejowej E20 na odcinku Warszawa - Kutno, etap I: Prace na linii kolejowej nr 3 na odcinku Warszawa - granica LCS Łowicz˝ swoim zakresem obejmować będzie poprawę parametrów istniejącej infrastruktury kolejowej linii nr 3. W związku z powyższym dokonano weryfikacji szacunkowych kosztów obu etapów inwestycji. W wyniku dostępnej na dany okres wiedzy skorygowano ogólną pulę środków przeznaczonych na poprawę przepustowości linii E20 odcinek Warszawa - Kutno.

   W kontekście pytania odnośnie do pojawienia się na liście DI inwestycji, które nie rozwiązują problemu tzw. wąskiego gardła na linii E20 informuję, że przyczyną realizacji projektu jest konieczność zapewnienia zwiększenia przepustowości linii nr 3 na odcinku Warszawa - Sochaczew. Jest to jeden z najbardziej obciążonych ruchem odcinków sieci w kraju wykorzystywany przez prawie wszystkie rodzaje pociągów na sieci PKP PLK SA (pasażerskich w kategoriach: aglomeracyjnej, regionalnej, międzyregionalnej, międzynarodowej; towarowych szybkich kontenerowych i wolnych masowych), co istotnie komplikuje prowadzenie ruchu, szczególnie w określonych częściach doby, gdy dochodzi do skumulowania pociągów pasażerskich prowadzących obsługę połączeń dalekobieżnych i aglomeracyjnych. PKP PLK SA spodziewa się też dalszego wzrostu popytu spowodowanego uruchomieniem ósmego korytarza towarowego (zgodnie z zapisami Rozporządzenia 913/2010) oraz rozwojem sieci SKM w aglomeracji warszawskiej (regularna linia do Ożarowa Mazowieckiego lub Błonia), który byłby ograniczany przez niewystarczające możliwości infrastruktury.

   Jednocześnie uprzejmie informuję, że na obecnym etapie w dalszym ciągu trwa procedura konsultacji społecznych, w ramach której do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju napływają postulaty i uwagi. Wnioski te są na bieżąco analizowane i rozpatrywane. Wobec powyższego ostateczny kształt listy inwestycji DI będzie opracowany dopiero po zakończeniu przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ww. procedury.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Adam Zdziebło

   Warszawa, dnia 28 lutego 2014 r.