Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pana posła Macieja Orzechowskiego oraz grupy posłów z 21 stycznia 2014 r. nr SPS-023-23857/14 w sprawie realizacji w szkołach zasady ˝jeden uczeń - jeden komputer˝, uprzejmie informuję.

   Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 23 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych wprowadziło zasadę, że od 1 września 2012 r. obowiązkowe zajęcia edukacyjne z informatyki i technologii informacyjnej powinny być zorganizowane tak, by liczba uczniów w grupie nie przekraczała liczby stanowisk komputerowych (1 uczeń przy 1 komputerze). Trzyletni okres na wdrożenie tego przepisu został ustalony na wniosek przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. W toku prac legislacyjnych prowadzonych w 2011 r. nad projektem nowego rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych, na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w dniu 30 listopada 2011 r., na wniosek strony samorządowej, termin wprowadzenia w życie ww. zasady przesunięto jeszcze o 1 rok. Tak więc zgodnie z obowiązującym § 10 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych, od 1 września 2013 r. w klasach IV-VI szkoły podstawowej, w gimnazjum i szkołach ponadgimnazjalnych obowiązkowe zajęcia edukacyjne: komputerowe, informatyki i technologii informacyjnej muszą być prowadzone w grupach liczących maksymalnie 24 uczniów i tak, by przy jednym stanowisku komputerowym był jeden uczeń.

   Organy prowadzące szkoły powinny do dnia 31 sierpnia 2013 r. doposażyć pracownie komputerowe, tak by ww. zasada była przestrzegana. Jeżeli szkoły nie zostały wyposażone w dodatkowe stanowiska komputerowe, to przestrzeganie tej zasady powinno oznaczać dodatkowe podziały na grupy. Biorąc pod uwagę fakt, że w latach 2005-2008 ponad 20 tys. szkół otrzymało pracownie komputerowe w ramach centralnych zakupów MEN, jak również inwestycje organów prowadzących szkoły w doposażenie szkół w nowoczesne pomoce dydaktyczne, należy założyć, że większość szkół spełniała ten wymóg. Potwierdzają to wyniki kontroli planowej przeprowadzonej w roku szkolnym 2012/2013 przez kuratorów oświaty, której celem było sprawdzenie zgodności organizacji zajęć z informatyki z ramowymi planami nauczania w zakresie liczby uczniów w grupach, podziału na grupy, liczby uczniów przypadających na jeden komputer podczas zajęć. Kontrolą zostały objęte publiczne licea ogólnokształcące i technika dla młodzieży, z wyłączeniem oddziałów integracyjnych w szkołach ogólnodostępnych, znajdujące się we wszystkich województwach. Skontrolowano ponad 10% tych szkół (245 liceów ogólnokształcących, spośród 2351 liceów i 227 techników dla młodzieży, spośród 1892 techników). W 88% kontrolowanych liceów i 98% kontrolowanych techników, na zajęciach informatyki każdy uczeń miał zapewnione samodzielne stanowisko komputerowe.

   W szkołach, które prowadziły politykę uzupełniania braków stopniowo, a tak powinno być w każdej szkole przygotowującej się do wprowadzenia ww. standardu, osiągnięcie wymaganego stanu wyposażenia nie powinno stanowić problemu.

   W 2012 r. 399 szkół podstawowych w ramach pilotażowego rządowego programu ˝Cyfrowa szkoła˝ zostało wyposażonych w mobilne komputery, które także mogą być wykorzystane na zajęciach komputerowych. Za zapewnienie warunków działania szkoły lub placówki oraz za wyposażenie szkoły lub placówki w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania, zgodnie z art. 5 ust. 7 pkt 4 ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) są odpowiedzialne organy prowadzące szkoły. Oznacza to, że zapewnienie szkołom odpowiedniej liczby i jakości sprzętu komputerowego oraz dostępu do sieci Internet spoczywa na organach prowadzących szkoły. Organy prowadzące szkoły otrzymują co roku z budżetu państwa subwencję ogólną, której częścią jest subwencja oświatowa przeznaczona na sfinansowanie zadań związanych z zapewnieniem warunków działania swoich szkół i placówek. Pomimo to Ministerstwo Edukacji Narodowej od 1998 r. zrealizowało szereg projektów mających na celu wsparcie organów prowadzących w zakresie wyposażanie szkół w sprzęt komputerowy. Zakupy te finansowane były zarówno ze środków budżetu państwa, jak i środków europejskich, przy czym wkład własny w projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej pochodził również z budżetu państwa.

   W latach 2014-2020, w nowej perspektywie finansowej UE, planowane są dalsze działania na rzecz szerokiej cyfryzacji polskiej edukacji. Będą one prowadzone w ramach celu tematycznego nr 10 Inwestowanie w edukację, umiejętności i uczenie się przez całe życie. Na poziomie regionalnym, dzięki środkom zapewnionym w regionalnych programach operacyjnych, kontynuowane będą działania zapoczątkowane w programie ˝Cyfrowa szkoła˝, tj. dalsze doposażenie szkół w nowoczesne pomoce dydaktyczne, w szczególności mobilny sprzęt komputerowy i urządzenia do bezprzewodowej propagacji Internetu w szkołach.

   Podsekretarz stanu

   Joanna Berdzik

   Warszawa, dnia 3 lutego 2014 r.