Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację pana posła Łukasza Krupy w sprawie planów likwidacji 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie (SPS-023-23601/13) uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   Siły Zbrojne RP, w tym Siły Powietrzne, ulegają przeobrażeniu stosownie do zmieniających się zadań i wymogów współczesności. Decyzje dotyczące ich restrukturyzacji podejmowane są w sposób kompleksowy, przy uwzględnieniu aspektów operacyjnych i zasady ˝koszt-efekt˝. Brana jest pod uwagę kwestia wyczerpywania się okresów eksploatacji sprzętu wojskowego i konieczności optymalizowania kosztów funkcjonowania wojsk. Mając na uwadze powyższe, a także poziom wykorzystania resursów samolotów Su-22, oceniono, że wydłużenie okresu ich eksploatacji jest nieopłacalne.

   Eksploatacja samolotów z dotychczas planowaną intensywnością spowoduje sukcesywne wyczerpywanie ich resursu do końca 2015 r. Dalsze użytkowanie nieperspektywicznych samolotów Su-22 musiałoby zostać poprzedzone remontem, z jednoczesnym przedłużeniem ich resursu, zakupem istotnych elementów płatowca, modernizacją wyposażenia pokładowego i awionicznego, zakupem lotniczych środków bojowych itp. Generowałoby to duże koszty, nieplanowane dotychczas w obszarze modernizacji technicznej - ze względu na fakt podjęcia w czerwcu 2012 r. decyzji o zakończeniu eksploatacji samolotów Su-22 z końcem 2015 r. w planie modernizacji technicznej na lata 2013-2022 nie ujęto środków finansowych na przedłużenie eksploatacji tych samolotów.

   Należy podkreślić również, że zdecydowana większość lotniczych środków bojowych stosowanych na samolotach Su-22 zakończyła gwarantowany przez producenta okres technicznej przydatności do użycia, co powoduje konieczność prowadzenia cyklicznych badań ich trwałości. Jednocześnie ilość tych środków, w wyniku starzenia się oraz zużywania w procesie szkolenia lotniczego, stale maleje i w niektórych asortymentach osiągnęła bardzo niski poziom zabezpieczenia potrzeb normatywnych. Posiadane uzbrojenie do samolotów Su-22 może być wykorzystane przez inne statki powietrzne (samoloty MiG-29 oraz śmigłowce) lub do szkolenia lotniczego do czasu zakończenia eksploatacji Su-22.

   W związku z powyższym resort obrony narodowej nie widzi uzasadnienia dla zmiany decyzji z czerwca 2012 r. o zakończeniu eksploatacji samolotów Su-22 z końcem 2015 r.

   Jednocześnie wyjaśniam, że personel lotniczy planowanego do reorganizacji 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie zostanie zagospodarowany w ramach Sił Zbrojnych RP, zaspokajając potrzeby etatowe w ramach określonych specjalności, ze szczególnym uwzględnieniem posiadanego doświadczenia i przygotowania wojskowego. Okres po zakończeniu eksploatacji Su-22 zostanie wykorzystany do przeszkolenia pilotów oraz personelu naziemnego na nowy samolot wielozadaniowy.

   Ponadto informuję, że zgodnie z ˝Programem rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2013-2022˝ planuje się pozyskać eskadrę samolotów wielozadaniowych nowej generacji. Garnizon Świdwin sklasyfikowano jako priorytetowy dla Sił Zbrojnych RP w tym obszarze. Zgodnie z ˝Planem inwestycji budowlanych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2013-2022˝ zaplanowano modernizację jego infrastruktury dla potrzeb samolotu wielozadaniowego, która rozpocznie się w bieżącym roku.

   Łączę wyrazy szacunku

   Podsekretarz stanu

   Maciej Jankowski

   Warszawa, dnia 31 stycznia 2014 r.