Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   W odpowiedzi na pismo z dnia 7 stycznia 2014 r., znak: SPS-023-23580/14, w sprawie naprawy muru oporowego na rzece Białej uprzejmie przedkładam, co następuje.

   Na wstępie należy podkreślić, że utrzymanie obiektów budowlanych to wynikający z ustawy Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409) obowiązek ich właścicieli lub zarządców. Informacje przekazane przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej wskazują, że część muru oporowego, która uległa zniszczeniu, nie jest obiektem budowlanym administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach (RZGW). Obiekt ten nie służy realizacji zadań statutowych tejże jednostki, które określono w ustawie Prawo wodne (Dz. U. z 2012 r. poz. 145). Mur oporowy ubezpieczał wyłącznie dojście do domu handlowego. Istotny w sprawie pozostaje również fakt, że uszkodzenie muru oporowego nie nastąpiło w wyniku działalności rzeki, tylko niewłaściwej gospodarki wodami opadowymi wokół domu towarowego. O fakcie postępującego uszkodzenia obiektu i związanego z tym zagrożenia RZGW w Gliwicach informował organ nadzoru budowlanego już w lutym 2013 r., wskazując niewłaściwe odwodnienie terenu jako przyczynę uszkodzenia obiektu. Z tego też względu dyrektor RZGW w Gliwicach podjął starania zmierzające do uregulowania na gruncie administracyjnym kwestii wskazania właściwej jednostki uprawnionej (zobowiązanej) do odbudowy muru oporowego. Z uwagi na to, że ubezpieczenie stanowi własność jednostki samorządu terytorialnego, decyzje organów nadzoru budowlanego powinny być adresowane do tejże jednostki, a nie do administratora wody.

   Odnosząc się do zawartej w interpelacji propozycji zawarcia porozumienia pomiędzy RZGW w Gliwicach a gminą Bielsko-Biała w celu umożliwienia gminie wykonanie remontu ubezpieczenia Informuję, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Porozumienie takie winno jedynie określać prawa obu jednostek wynikające z posiadanych uprawnień, np. prawo do dysponowania nieruchomościami.

   Mając na uwadze powyższe wyjaśnienia nie podzielam stanowiska pana posła o rzekomej bezczynności RZGW w Gliwicach. Nie znajduję również uzasadnienia obarczania RZGW w Gliwicach obowiązkiem utrzymania infrastruktury niebędącej w administracji tej jednostki.

   Sekretarz stanu

   Stanisław Gawłowski

   Warszawa, dnia 22 stycznia 2014 r.