Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W związku z interpelacją pana posła Tadeusza Arkita przekazaną przez pana Marka Kuchcińskiego, wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, pismem z dnia 10 grudnia 2013 r., znak: SPS-023-23151/13, w sprawie prac nad rozporządzeniem określającym zakres, funkcjonowanie i zasady udostępniania bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami przekazuję stosowne wyjaśnienia.

   Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) wprowadza nowe narzędzie teleinformatyczne: Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) i dokonuje wdrożenia prawa Unii Europejskiej zawartego w tzw. dyrektywie ramowej w sprawie odpadów, tj. dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/12/WE z dnia 5 kwietnia 2006 r. w sprawie odpadów (Dz. Urz. WE L 114 z 27.04.2006, str. 9), oraz innych dyrektywach Unii Europejskiej, m.in. w zakresie rejestru, ewidencji i sprawozdawczości. Dzięki nowej bazie danych nastąpi rozszerzenie zakresu (istniejących) baz danych o produkty i opakowania wprowadzane na rynek oraz utworzenie jednego, dostępnego publicznie, rejestru podmiotów z zakresu gospodarki odpadami, opakowaniami i produktami, będzie to rozszerzenie zakresu istniejących rejestrów o podmioty podlegające regulacjom prawnym w innych ustawach opartych na rozszerzonej odpowiedzialności producentów, zgodnie z art. 26 dyrektywy ramowej.

   Szeroki zakres tematyczny zawarty w jednej bazie danych ułatwi przedsiębiorcom składanie sprawozdań, zmniejszy obciążenia podmiotów w zakresie sprawozdawczości, ułatwi weryfikację przesyłanych danych, co pozwoli na polepszenie kontroli nad poszczególnymi strumieniami odpadów. Ponadto nowa baza danych będzie narzędziem pomocniczym do przygotowywania raportów dla Komisji Europejskiej, a także raportów typowo statystycznych, w tym wynikających z rozporządzenia nr 2150/2002 (WE) z dnia 25 listopada 2002 r. w sprawie statystyk odpadów. Docelowo informacje gromadzone i pozyskiwane z BDO zastąpią system sprawozdawczy prowadzony przez GUS.

   Ze względu na duże zmiany w stosunku do istniejących baz i rejestrów w resorcie środowiska obecnie prowadzone są konsultacje z urzędami marszałkowskimi oraz innymi jednostkami administracji, które będą docelowo korzystać z BDO dla wypełniania swoich obowiązków ustawowych, odnośnie do materiałów merytorycznych niezbędnych dla utworzenia przedmiotowej bazy.

   Po zakończeniu konsultacji i analiz oraz przygotowaniu danych dotyczących zbieranych informacji, potrzeb związanych z raportami przekazywanymi przez Polskę do struktur międzynarodowych, jak również potrzeb innych urzędów odnośnie do wykonywania swoich obowiązków sprawozdawczych zostanie przygotowany projekt rozporządzenia na podstawie art. 84 ustawy o odpadach określającego adres strony internetowej rejestru umożliwiającej dostęp do indywidualnego konta w BDO, sposób prowadzenia BDO, szczegółowy zakres informacji objęty obowiązkiem gromadzenia w BDO oraz zakres uprawnień dla poszczególnych użytkowników. Następnie projekt rozporządzenia będzie skierowany do konsultacji społecznych, co przewidziane jest na II kwartał 2014 r.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Janusz Zaleski

   Warszawa, dnia 2 stycznia 2014 r.