Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Ustawa z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz. U. z 2001 r. Nr 63, poz. 639, z późn. zm.) nakłada na przedsiębiorców obowiązek odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Przepisom ustawy podlegają: wytwórcy produktów w opakowaniach, importerzy oraz firmy dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (z wykluczeniem importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru w celach eksportu bądź wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów), przedsiębiorcy prowadzący jednostkę handlu detalicznego o łącznej powierzchni handlowej powyżej 500 m2 (sprzedający produkty tam pakowane), przedsiębiorcy pakujący produkty wytworzone przez innego przedsiębiorcę i wprowadzający je na rynek krajowy, przedsiębiorcy niebędący wytwórcą produktu, którzy zlecili wytworzenie tego produktu oraz których oznaczenie zostało umieszczone na produkcie lub opakowaniu.

   Opłata produktowa, o której mowa w przywołanej ustawie, jest wnoszona do marszałka województwa lub urzędu marszałkowskiego. Właściwość precyzuje art 25 tej ustawy: ˝ze względu na siedzibę albo miejsce zamieszkania przedsiębiorcy lub organizacji, a w przypadku braku siedziby albo miejsca zamieszkania na terytorium kraju˝ - do marszałka województwa mazowieckiego bądź urzędu marszałkowskiego tegoż województwa.

   Przywołane przepisy ww. ustawy prowadzą bardzo często do sytuacji, w której opłatę produktową wnoszą przedsiębiorcy do marszałka województwa lub urzędu marszałkowskiego w siedzibie centrali poszczególnych firm, nie zaś w miejscu faktycznego prowadzenia działalności gospodarczej. Na przykładzie Warmii i Mazur należy zauważyć, iż problem ten dotyczy przede wszystkim sieci handlu detalicznego nieposiadających swoich siedzib na terenie regionu. Wszystko to powoduje, że środki finansowe wnoszone jako oplata produktowa są lokowane w innych częściach kraju, tymczasem odpady powstają na obszarze danego województwa i tam muszą zostać utylizowane. Nakłada to w sumie obowiązek zagospodarowywania odpadów (nierzadko, jak w tym przypadku, w regionach słabiej rozwiniętych) bez otrzymywania odnośnych środków finansowych.

   W związku z tym pytam Pana Ministra: Czy nie należy doprowadzić do zmiany przywoływanych przepisów ustawy z maja 2001 r. (o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej)? I czy nowelizacja nie powinna nakładać na przedsiębiorców obowiązku wnoszenia opłaty produktowej w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej, mając na względzie zapisy art. 167 ust. 1 Konstytucji RP oraz zasadę sprawiedliwości społecznej (art. 2 ustawy zasadniczej), które - bez wątpienia - powinny odnosić się także do traktowania w równy sposób jednostek samorządu terytorialnego?

   Z ukłonami

   Poseł Tadeusz Iwiński

   Warszawa, dnia 29 listopada 2013 r.