Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Władze samorządowe zwracają się do naszych biur poselskich z prośbą o interwencję w sprawie jednoznacznego uregulowania kwestii funkcjonowania izb wytrzeźwień.

   Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego od 17 stycznia 2013 r. straciły swoją moc obowiązującą przepisy:

   - art. 42 ust. 6 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w zakresie, w jakim upoważnia ministra właściwego do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych do określenia, w drodze rozporządzenia, maksymalnej wysokości opłat związanych z pobytem w izbie wytrzeźwień, innej placówce utworzonej lub wskazanej przez jednostkę samorządu terytorialnego lub w jednostce Policji,

   - art. 29 rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 4 lutego 2004 r. w sprawie trybu doprowadzania, przyjmowania i zwalniania osób w stanie nietrzeźwości oraz organizacji izb wytrzeźwień i placówek utworzonych lub wskazanych przez jednostkę samorządu terytorialnego.

   Nadal jednak obowiązuje zapis art. 42 ust. 5 ustawy, stanowiący, że za doprowadzenie i pobyt w izbie wytrzeźwień lub jednostce Policji pobierane są opłaty. Sytuacja ta powoduje, że z jednej strony gmina nie może ustalić wysokości opłat za pobyt w izbie wytrzeźwień, z drugiej zaś, że opłaty są pobierane. Jest to poważny problem dla samorządów, które nie mogą zapewnić funkcjonowania izb wytrzeźwień w zgodzie z prawem.

   Prosimy Pana Ministra o odpowiedź, kiedy nastąpi uregulowanie kwestii opłat za pobyt w izbach wytrzeźwień.

   Z poważaniem

   Posłanki Zofia Czernow i Agnieszka Kołacz-Leszczyńska

   Warszawa, dnia 21 listopada 2013 r.